//

Breaking News:

latest

Παρέμεινε αήττητος στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ

Στο «σπίτι» του ο ΠΑΟΚ δεν… χάνει και το έδειξε και με αντίπαλο τον ΚΑΟΔ τον οποίο κέρδισε τελικά εύκολα με 82-65 και μετά και την 8 η...

Στο «σπίτι» του ο ΠΑΟΚ δεν… χάνει και το έδειξε και με αντίπαλο τον ΚΑΟΔ τον οποίο κέρδισε τελικά εύκολα με 82-65 και μετά και την 8η αγωνιστική παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας τους πρωταθλήματος. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ν.Τ. Κούπερ.

Αν και φιλοξενούμενος ο ΚΑΟΔ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε μια μικρή διαφορά που έφτασε και το +5(4-9) στο πρώτο τετράλεπτο όμως ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει μπροστά προς το τέλος του δεκαλέπτου και έτσι στο κλείσιμο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με το 19-19.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο ΚΑΟΔ ξέφυγε και πάλι με 5 πόντους με το 32-37 στο 17ο λεπτό όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε και πάλι με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το 40-41.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς οι φωνές του Σούλη Μαρκόπουλου έπιασαν τόπο και ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε βελτιωμένος. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου όταν το σκορ ήταν στο 48-45 γιατί στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς με ένα σερί 9-0 ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά(57-45). Ο ΚΑΟΔ σίγησε και ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους σκορ 20-8 στο τρίτο δεκάλεπτο στο 30’ προηγήθηκε με 60-49.

Πλέον, με τους Δραμινούς να έχουν παραδοθεί ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε τον αγώνα σε «περίπατο» και με τη διαφορά να «αγγίζει» και το +20(79-59) δύο λεπτά πριν τη λήξη «καθάρισε» το παιχνίδι. Τυπικά η νίκη ήρθε με το ταμπλό στην Πυλαία να γράφει 82-65 και τον Κούπερ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ σταματώντας στους 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-41, 60-49, 82-65

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χαραλαμπίδης 14, Κούπερ 19, Μαργαρίτης 6, Πέιν 7, Κασελάκης 7, Τσαϊρέλης 8, Τσόχλας 3, Βουτσίτσεβιτς, Δέδας 5, Καλλές 2, Κόνιαρης 1, Μπόγρης 10.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Μπάβτσιτς 3, Ζάρας 13, Μπένας 2, Βον 18, Τσόβιτς, Σπυριδωνίδης, Σλαφτσάκης 8, Μπράουν 12, Μάρκοβιτς 4, Τζόουνς 5.

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα