//

Παναθηναϊκός: Άργησε να… ξυπνήσει

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός αν και γύρισε το παιχνίδι από το -18 ηττήθηκε από την Α...

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός αν και γύρισε το παιχνίδι από το -18 ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο με 77-75 στην Ιταλία για την 8η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας και έχασε την ευκαιρία να αποκτήσει πλεονέκτημα για την 2η προνομιούχο θέση.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά του το παιχνίδι στο Μιλάνο ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε μπει καλά και με πιεστική άμυνα και τον Γκιστ να έχει μπει «ζεστός» δεν επέτρεπε στην Αρμάνι να ξεφύγει και το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια στο πρώτο πεντάλεπτο. Όμως, η συνέχεια, δεν ήταν η ανάλογη και οι κακές επιλογές των «πράσινων» έδωσαν την ευκαιρία στους Ιταλούς με ένα σερί 8-0 να ξεφύγουν με 19-11 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το 19-13.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Παναθηναϊκό καθώς η Αρμάνι έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση εξακολούθησε να έχει τα ηνία και μάλιστα πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 24-13 ενώ με τους Τζέρελς, Λάνγκφορντ και Τσερέλα μετέτρεψε το παιχνίδι σε εύκολη υπόθεση. Ο Παναθηναϊκός παρά την κυριαρχία του στα ριμπάουντ παρέμεινε μπλοκαρισμένος και με πολλά λάθη με αποτέλεσμα η Αρμάνι να πάει στο +18(43-21) στο 19ο λεπτό ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 41-26.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 6-0 έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 41-32 όμως τα λάθη και η κακή εμφάνιση των Κυπελλούχων Ελλάδας και η πολύ άσχημη μέρα του Δημήτρη Διαμαντίδη συνεχίστηκαν και έτσι οι Ιταλοί με τον Σάμιουελς να έχει ανεβάσει «στροφές» πήγαν και πάλι στο +14 στο 24’. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» με ένα σερί 5-0 έριξαν και πάλι τη διαφορά στους 9(55-46) όμως η Αρμάνι έβαλε τέλος στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού και απαντώντας με ένα σερί 4-0 πήγε και πάλι στο +13 ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 59-49.

Στην τελευταία περίοδο οι Ιταλοί διατήρησαν τα ηνία μέχρι το και ενώ το σκορ ήταν στο 64-52 στο 32ο λεπτό. Από κει και μετά, με «όπλο» του την άμυνα και με τον Γκιστ να είναι εξαιρετικός ο Εξάστερος απάντησε με ένα σερί 9-0 και μειώνοντας σε 64-61 έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ο Ράιτ μείωσε και στους 3(66-63) στο 38’ ενώ αμέσως μετά ο Τσερέλα με τρίποντο έδωσε μεγάλη ανάσα στους Ιταλούς. Ο Σάμιουελς έκανε το 73-67 ενώ στη συνέχεια με καθοριστικό ριμπάουντ του Τζεντίλε η Αρμάνι διατήρησε την κυριαρχία της. Φώτσης και Ράιτ μείωσαν σε 74-71 στα 11'', ο Λάνγκφορντ με βολές έκανε το 76-71, ο πολύ καλός Ζακ Ράιτ μείωσε σε 76-73 ενώ ο Μέλι αστόχησε στις βολές. Ο Διαμαντίδης αντίθετα ευστόχησε και στις δύο και σημείωσε το 76-75 στα 4'' και τελικά ο Λάνγκφορντ με μια βολή έγραψε τον επίλογο με το τελικό 77-75 για την Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 41-26, 59-49, 77-75

Αρμάνι Μιλάνο (Μπούκι): Τζεντίλε 8, Τσερέλα 8, Χάκετ 5, Κανγκούρ , Μέλι 3, Λάνγκφορντ 18, Σάμιουελς 16, Μος 7, Λαγουάλ 2, Τζέρελς 10, Κανγκούρ.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Διαμαντίδης 6, Φώτσης 10, Μπράμος 7, Λάσμε 5, Ματσιούλις 5, Γκιστ 21, Ράιτ 17, Ούκιτς 2, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης.

* Το ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό και στην Ευρωλίγκα πραγματοποίησε ο Ζακ Ράιτ.