//

Ο Πανιώνιος πήρε το «θρίλερ» της τρίτης θέσης

Ο καλός Πανιώνιος του πρώτου ημιχρόνου χαλάρωσε στο δεύτερο και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να γυρίσει το παιχνίδι και να το στείλει στην παράτα...

Ο καλός Πανιώνιος του πρώτου ημιχρόνου χαλάρωσε στο δεύτερο και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να γυρίσει το παιχνίδι και να το στείλει στην παράταση όμως οι «κυανέρυθροι» άντεξαν στην πίεση των Θεσσαλονικιών και επικρατώντας με 95-92 στη Νέα Σμύρνη παρέμειναν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Λίγο καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος καθώς από νωρίς πήρε μια μικρή διαφορά και στο 13ο λεπτό προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (10-5) όμως ο ΠΑΟΚ δεν άργησε και πολύ να βρει ρυθμό και δύο λεπτά αργότερα το παιχνίδι ήταν στο ισόπαλο 12-12. Στη συνέχεια, οι «κυανέρυθροι» διατήρησαν τα ηνία και το προβάδισμα φτάνοντας και στο +9(22-13) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 30-23.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 36-25 ενώ λίγο αργότερα «άγγιξε» και το +13(38-25) όμως ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και με τους Πέιν, Χαραλαμπίδη και Τσαϊρελη να τον οδηγούν απάντησε άμεσα με ένα σερί 7-0 και μάζεψε τη διαφορά. Και πάλι όμως οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να πάρουν τα ηνία αλλά έμειναν σε επαφή με το σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το ενδεικτικό 47-43.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ μπήκε βελτιωμένος και περισσότερο αποφασισμένος και παρόλο που και σε όλη την τρίτη περίοδο οι «κυανέρυθροι» είχαν ένα μικρό προβάδισμα, στα τελευταία λεπτά οι Θεσσαλονικείς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 63-63 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Πανιώνιο να διατηρεί μια διαφορά κοντά στους 5 πόντους και τον ΠΑΟΚ να τον «κυνηγάει». Με ένα σερί 4-0 οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν με 74-68 στο 36ο λεπτό, ο εξαιρετικός Μαρκ Πέιν μείωσε στους 4 αλλά ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, ο ΜακΚόλουμ με τρίποντο και ο Μπατής με μια βολή έκαναν το 78-70 στο τελευταίο δίλεπτο. Όμως ο σπουδαίος Κώστας Χαραλαμπίδης δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους (80-78) στο 39' και το θρίλερ δεν έλεγε να τελειώσει. Ο ΜακΚόλουμ έδωσε "ανάσα" στους γηπεδούχους με το 82-78 στα 45'', ο Χαραλαμπίδης απάντησε με δύο εύστοχες βολές, η "μονομαχία" των δύο τους συνεχίστηκε με τον Αμερικανό με μια βολή να σημειώνει το 83-80 και τον Έλληνα γκαρντ με νέο τρίποντο να πετυχαίνει την ισοφάριση στα 30''. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του ΜακΚόλουμ και με τον ΠΑΟΚ να έχει γυρίσει το παιχνίδι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Μπαίνοντας στον επιπλέον πεντάλεπτο του παιχνιδιού Κάρτερ και Λάνγκφορντ έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στους γηπεδούχους με το 87-84, στη συνέχεια ο Δέδας έκανε το 89-86 όμως με τρίποντο του Ντούβνιακ για το 92-86 ο Πανιώνιος είχε πια τον πρώτο λόγο. Μπόγρης και Δέδας μείωσαν σε 92-89 στα 15'', ο Κούπερ με τρίποντο έκανε το 93-92 όμως με δύο βολές και το 95-92 ο Μίλμπουρν έδωσε τη μεγάλη νίκη στον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 47-43, 63-63, 95-92 (κ.α. 83-83)

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 20, Ντούβνιακ 4, Αθανασούλας 6, Κάρτερ 10, Μίλμπουρν 9, Λάνγκφορντ 8, Μπατής 13, Σκορδίλης, Μισέλ, Σίμτσακ 12, Σαλούστρος 13.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χαραλαμπίδης 26, Πέιν 24, Κούπερ 16, Τσαϊρέλης 12, Δέδας 6, Μαργαρίτης 1, Καλλές, Κασελάκης 2, Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς, Μπόγρης 5.