Breaking News:

latest

Εθνική Εφήβων: Στους «16» με πρωτιά !

Με αντεπίθεση στο τελευταίο εξάλεπτο η Εθνική Ελλάδος πήρε το ντέρμπι της πρωτιάς του τέταρτου ομίλου με την Σερβία και επικρατώντας μ...

Με αντεπίθεση στο τελευταίο εξάλεπτο η Εθνική Ελλάδος πήρε το ντέρμπι της πρωτιάς του τέταρτου ομίλου με την Σερβία και επικρατώντας με 69-60 στο κλειστό «Δύο Αοράκια» της Κρήτης, προκρίνεται στους «16» του Παγκόσμιου πρωταθλήματος καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση του ομίλου. Η Τυνησία ο επόμενος αντίπαλος των Ελλήνων διεθνών.

Τα πλάνα της για τους «16» του Παγκόσμιου πρωταθλήματος ετοιμάζει πλέον η Εθνική Εφήβων καθώς με ένα ξέσπασμα του Ντόρσεϊ στο τέλος και τους Τολιόπουλο, Παπαγιάννη και Λούντζη να κάνουν σπουδαία δουλειά πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της πρωτιάς του τέταρτου ομίλου. Πλέον, αύριο(1/7, 20:30, ΕΡΤ2) στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι της θα αντιμετωπίσει την Τυνησία με στόχο τη νίκη και την πρόκριση στους «8».

Ο αγώνας…

Αρχικά η Σερβία μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-7 στο πρώτο τρίλεπτο όμως στη συνέχεια η Ελλάδα βρήκε ρυθμό και με τους Παπαγιάννη, Μήτογλου και Σταμάτη και Σκουλίδα απάντησε με ένα σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με το 12-7. Όμως, τα λάθη στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στους Σέρβους να ανακάμψουν και με ένα σερί 6-0 να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με το 14-15 στο 8ο λεπτό. Μάλιστα, πήγαν ξανά στο +5 με το 15-20 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο η Σερβία πήγε στο 15-22, ακολούθησε ένα δίλεπτο μπλακ άουτ των δύο ομάδων και όταν ξαναμπήκαν στο σκορ οι Σέρβοι έφτασαν και στο +9(15-24) στο 14ο λεπτό. Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα βελτιώνοντας την άμυνά της και με τον Τολιόπουλο να κάνει πολύ καλή δουλειά κάλυψε τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 27-27 στο 17ο λεπτό. Μάλιστα, δια χειρός Λούντζη μετά από ώρα η Ελλάδα πέρασε ξανά μπροστά με το 30-29 στο 18’, ακολούθησε τεχνική ποινή στον πάγκο της ελληνικής ομάδας και στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου η Σερβία διατήρησε το προβάδισμα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 33-37.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι Σέρβοι διατήρησαν το +6 μέχρι το 23ο λεπτό όταν η Ελλάδα με «όπλο» της την άμυνα και με τον Λούντζη να κάνει πολύ καλή δουλειά μείωσε σε 39-41 στο 24’. Στη συνέχεια η Σερβία πήγε ξανά στο +6 όμως οι Έλληνες διεθνείς με τον Παπαγιάννη να είναι ο πολύ καλός κάτω από το καλάθι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 45-45 στο 28ο λεπτό. Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά και έτσι η Σερβία είχε το προβάδισμα και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με το 46-47 ενώ ο Δημήτρης Σταμάτης αποχώρησε από το παιχνίδι εξαιτίας ενοχλήσεων στο πόδι.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με την Σερβία να έχει τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και την Ελλάδα να παραμένει σε απόσταση «αναπνοής». Όμως, η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με ένα 4-0 από τον Σκουλίδα και βολές του Μήτογλου η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά με το 52-48 στο 34ο λεπτό. Με επιθετικό ριμπάουντ, βολές, κλέψιμο και κάρφωμα ο Ντόρσεϊ έφερε την ανώτερη διαφορά με το 56-49 για την Εθνική πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Με καλάθι και φάουλ του Ντόρσεϊ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 59-49 ενώ έφτασε και στο +11(60-49). Οι Σέρβοι δεν τα παράτησαν, προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι μειώνοντας σε 62-56 στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου θέλησε να αφυπνίσει τους παίκτες του και να σταματήσει την… φόρα των Σέρβων και με την επιστροφή στο παρκέ ο Μήτογλου έκανε το 64-56. Οι Σέρβοι μείωσαν με το 64-58 όμως οι ελπίδες τους έλαβαν τέλος με το τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 67-58 ενώ η μεγάλη νίκη της Ελλάδας ήρθε με το 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-37, 46-47, 69-60

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 7, Σταμάτης 9, Παπαγιάννης 10, Κώττας 3, Σκουλίδας 9, Τολιόπουλος 11, Μουράτος 1, Ντόρσεϊ 10, Μήτογλου 9, Μπιλλής, Τσαλμπούρης.

Σερβία (Μπούτσαν): Πένο 3, Αρανίτοβιτς 3, Ντζόκοβιτς 14, Λαζάρεβιτς 2, Ντόκοβιτς 2, Μαρίνκοβιτς 9, Βούτσετιτς 9, Στογιάνοβιτς 5, Μιλαντίνοβιτς 2, Όστοϊτς 6, Σίμανιτς 5.

Eπιμέλεια: Μίρκα Μπούρα