//

Εθνική Ανδρών: Με την άμυνα «καθάρισε» και την Τουρκία (photos)

Με μεγάλο της «όπλο» για άλλη μια φορά την άμυνα η Εθνική Ανδρών «καθάρισε» και την Τουρκία επικρατώντας με 62-58 στη δεύτερη μέρα το...

Με μεγάλο της «όπλο» για άλλη μια φορά την άμυνα η Εθνική Ανδρών «καθάρισε» και την Τουρκία επικρατώντας με 62-58 στη δεύτερη μέρα του δικού της τουρνουά, του «Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ και οδεύοντας όλο και πιο κοντά στο Ευρωμπάσκετ εμφανίζεται όλο και πιο έτοιμη. Αύριο(29/8, 21:15, ΕΡΤ2) η Ελλάδα υποδέχεται την Λιθουανία στο τελευταίο της φιλικό.

Τα σκαμπανεβάσματα και τα προβλήματα υπήρχαν και σε αυτό το παιχνίδι όμως όταν οι Έλληνες διεθνείς ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα τα πράγματα γινόντουσαν πιο εύκολα. Μέσα από την άμυνα λοιπόν, η Εθνική πήρε άλλη μια φιλική νίκη στην προετοιμασία της ενόψει του Ευρωμπάσκετ και πλέον απομένοντας μια εβδομάδα για την έναρξη του μεγάλου φετινού μπασκετικού «ραντεβού» εμφανίζεται όλο και πιο έτοιμη. Κορυφαίοι του σημερινού αγώνα με την Τουρκία οι Αντετοκούνμπο, Ζήσης, Μπουρούσης, Πρίντεζης και Κουφός.

Ο αγώνας…

Οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις στο παιχνίδι όμως από το πρώτο τρίλεπτο και μετά η Εθνική Ελλάδας πήρε… φόρα. Με τους Πρίντεζη και Σπανούλη και ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με διψήφιο προβάδισμα στο 4’ ενώ με τον Καλάθη να κάνει πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και τους Κουφό και Αντετοκούνμπο να προσφέρουν πόντους και θέαμα η Ελλάδα πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 20-10. Μάλιστα, διατήρησαν το +10 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 29-19.

Στο ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου η Εθνική έφτασε και στο +13(33-20) όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Μια χαλάρωση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος αλλά και το γεγονός ότι οι Τούρκοι βελτιώθηκαν ειδικά στην άμυνα και έτρεξαν ένα σερί 13-0 είχαν σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να έρθει στα ίσα με το 35-35 στα μισά της περιόδου. Ο Κουφός διατήρησε το προβάδισμα για την Εθνική με το 37-35 και μετά τις εκατέρωθεν άκαρπες προσπάθειες το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ.

Τα προβλήματα της Ελλάδας συνεχίστηκαν και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με αποτέλεσμα η Τουρκία να περάσει πρώτη φορά μπροστά με το 39-40 στο 24ο λεπτό. Ωστόσο, οι Έλληνες διεθνείς ανέκαμψαν κυρίως αμυντικά και πήραν και πάλι τα ηνία με το 44-41 στο 27’ και παρόλο που στη συνέχεια οι Τούρκοι ισοφάρισαν(44-44) η Εθνική πήγε ξανά στο +4 με το 48-44 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Ζήση να αναλαμβάνει δράση στο τελευταίο δεκάλεπτο και να κάνει σπουδαία δουλειά και τον Μπουρούση να τον ακολουθεί και με την άμυνα να αποτελεί το μεγάλο της όπλο η Εθνική έβαλε «φρένο» στους Τούρκους και άρχισε να βάζει τις βάσεις για τη νίκη. Έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα η Ελλάδα πήγε στο +8(58-50), οι Τούρκοι συνέχισαν να το παλεύουν μειώνοντας στους 4 με το 58-54 και το 60-56 αλλά και στο καλάθι με το 60-58 στο 50’’ μετά από λάθος του Σπανούλη. Ακολούθησε η γνωστή λύση των φάουλ, με τον Σπανούλη να κάνει το 62-58 1,8’’ πριν τη λήξη και τελικά με αυτό το σκορ η Εθνική να πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 37-35, 48-44, 62-58

Ελλάδα (Κατσικάρης): Ζήσης 11, Καλάθης 3, Περπέρογλου, Κουφός 10, Καϊμακόγλου, Αντετοκούνμπο 10, Μπουρούσης 8, Σπανούλης 9, Σλούκας, Πρίντεζης 11, Μάντζαρης, Παπανικολάου.

Τουρκία (Αταμάν): Κορκμάζ 2, Γκιουλέρ 6, Ντίξον 9, Μαχμούτογλου 12, Ιλιασόβα 12, Ερντέν 6, Μπαλμπάι, Μπατούκ, Κοκσάλ 3, Αλντεμίρ 4, Έρσεκ 4.

* Ακόμα πιο εντυπωσιακό παρών έδωσαν οι φίλαθλοι της Εθνικής Ελλάδας στη δεύτερη μέρα του τουρνουά καθώς σε σχέση με την χθεσινή πρεμιέρα στο ΟΑΚΑ βρέθηκε ο τριπλάσιος κόσμος. Περίπου 8.000 φίλαθλοι ήταν εκεί για να στηρίξουν την «επίσημη αγαπημένη».

Χαλαρά η Λιθουανία

Λίγη ώρα πριν τον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας η δεύτερη μέρα του τουρνουά «Ακρόπολις» ξεκίνησε με την Λιθουανία να υποβάλλει σε δεύτερη συντριβή την Ολλανδία καθώς η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας επικράτησε εύκολα με 94-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 50-34, 73-53, 94-72
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 10, Γκαΐλιους 1, Γιαναβίτσιους 7, Σεϊμπούτις 2, Σαμπόνις 4, Καβαλιάουσκας 7, Γιανκούνας 11, Βαλαντσιούνας 10, Κουζμίνσκας 18, Μιλάκνις 17, Γκουντάιτις 2, Λεκαβίτσιους 5.
Ολλανδία (Φαν Χέλφτερεν): Φράνκε, Γουίλιαμς, Ντε Γιονγκ 11, Κλουφ 12, Κεράζι 2, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 15, Ντε Γιονγκ 4, Σμόιλντερς 9, Νόρελ 12, Σλάγκτερ 7.