//

Παναθηναϊκός: Μπήκε με ήττα στο TOP 16 (photos)

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μπει με το “δεξί” στο TOP 16 της Ευρωλίγκας καθώς πληρώνοντας το κάκιστο ξεκίνημά του και την έλλειψη τ...

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μπει με το “δεξί” στο TOP 16 της Ευρωλίγκας καθώς πληρώνοντας το κάκιστο ξεκίνημά του και την έλλειψη του Διαμαντίδη στο δεύτερο ημίχρονο ηττήθηκε με 82-75 από την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία.

Αν και γύρισαν από το -14 οι “πράσινοι” το πάλεψαν φιλότιμα, προηγήθηκαν πρώτη φορά στο 28ο λεπτό και έκτοτε έβαλαν δύσκολα στην Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς όμως τα αμυντικά προβλήματα, η έλλειψη του Διαμαντίδη στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και η ιδιαιτέρως εχθρική διαιτησία δεν τους επέτρεψαν να πετύχουν την ανατροπή.

Ο αγώνας...

Πολύ άσχημα μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Φενέρ με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να ξεκινήσουν με ένα σερί 14-0 στο πρώτο τετράλεπτο. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” προσπάθησαν να βρουν ρυθμό και να μαζέψουν τη διαφορά όμως τα πολλά προβλήματα στην άμυνα δεν τους επέτρεψαν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν στους 10 με το 28-18 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Εξάστερος εμφάνισε σημάδια ανάκαμψης και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Διαμαντίδη και Φώτση έριξε τη διαφορά στους 7(31-24) στο 13ο λεπτό. Η Φενέρ με τους Μπογκτντάνοβιτς, Ντατόμε και Βέσελι διατήρησε τα ηνία και ένα μικρό πια προβάδισμα καθώς η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού είχε και συνέχεια. Με τους Ραντούλιτσα, Πάβλοβιτς και Καλάθη μείωσε στους 4(39-35) στο 16ο λεπτό ενώ πλησίασε και στους 3 με το 46-43 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Φενέρ μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και πήγε πάλι στο +9(53-44) στο 23ο λεπτό. Όμως, στη συνέχεια οι Τούρκοι χαλάρωσαν ενώ ο Παναθηναϊκός παρόλο που έπαιζε με εχθρική διαιτησία και χωρίς τον Διαμαντίδη(ενοχλήσεις στον προσαγωγό), με τους Φώτση, Παππά, Κούζμιτς και Πάβλοβιτς γύρισε το παιχνίδι και με τις βολές του Πάβλοβιτς πέρασε πρώτη φορά με το 56-58 στο 28ο λεπτό. Η Φενέρ απάντησε με ένα 6-0 και πήρε ξανά τα ηνία με το 62-58 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Τούρκοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα όμως οι “πράσινοι” με τρίποντο του Καλάθη και βολές του Πάβλοβιτς μείωσαν ξανά στους 3(66-63) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Στη συνέχεια Ντίξον και Άντιτς έστειλαν τους γηπεδούχους ξανά στο +7(73-66) τεσσερισήμισι λεπτά πριν τη λήξη και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Ραντούλιτσα, Παππάς και Γκιστ έριξαν πάλι τη διαφορά με το 75-72 στο 37' αλλά ο Ντίξον απάντησε για το 77-72. Λίγο αργότερα ο Άντιτς με τρίποντο για το 82-72 “καθάρισε” τη νίκη, την οποία η Φενέρ πανηγύρισε με το τελικό 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Σλούκας 4, Ντατόμε 15, Μπογκντάνοβιτς 12, Άντιτς 12, Ντίξον 9, Χίκμαν 2, Κάλινιτς, Βέσελι 12, Ούντοχ 16.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 5, Φώτσης 6, Παππάς 6, Καλάθης 9, Γκιστ 14, Φελντέιν, Πάβλοβιτς 10, Ραντούλιτσα 14, Κούζμιτς 3, Γιάνκοβιτς 8.

*Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Λευτέρη Μποχωρίδη.