//

Breaking News:

latest

Ολυμπιακός: Συντριβή από την Κίμκι και «αποχαιρετά» την πρόκριση (photos)

Ο Ολυμπιακός παραδόθηκε άνευ όρων στην Κίμκι και γνωρίζοντας την συντριβή στην Ρωσία με την ήττα με 98-66 στην 13η αγωνιστική του TOP 1...

Ο Ολυμπιακός παραδόθηκε άνευ όρων στην Κίμκι και γνωρίζοντας την συντριβή στην Ρωσία με την ήττα με 98-66 στην 13η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας πλέον η πρόκριση στους “8” της μόνο με θαύμα μπορεί να επιτευχθεί.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν ήταν απλά κάκιστοι στον παιχνίδι που είχε τη σημασία τελικού αλλά παραδόθηκαν αμαχητί με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν την πιο “βαριά” ήττα στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα καθώς η προηγούμενη ήταν από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με το 96-64 το 2012. Πλέον, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά μόνο με θαύμα μπορεί να προκριθεί.

Ο αγώνας...

Αρχικά ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να το παλέψει και παρόλο που η Κίμκι είχε από την αρχή το προβάδισμα παρέμεινε σε επαφή με το σκορ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +6(19-13) όμως οι Πειραιώτες μείωσαν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 25-22.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Σπανούλης ισοφάρισε σε 25-25 ενώ λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου με καλάθι και βολή έδωσε το πρώτο και μοναδικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό με το 29-31. Από κει και μετά, οι Ρώσοι ανέβασαν και άλλο “στροφές” και με τους Σβεντ και Όγκοστιν να είναι ασταμάτητοι η Κίκμι ξέφυγε με το 48-34 ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 48-36.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι “ερυθρόλευκοι” όχι μόνο δεν πάλεψαν το παιχνίδι αλλά παραδόθηκαν. Τα αμυντικά προβλήματα συνεχίστηκαν όπως και η έλλειψη μαχητικότητας με αποτέλεσμα η Κίμκι να μετατρέψει το παιχνίδι σε “περίπατο” με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +26 με το 76-50 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Πλέον, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ο Ολυμπιακός δεν έπειθε για την μεγάλη ανατροπή. Η Κίμκι συνέχισε ανενόχλητη το “πάρτι” και τελικά με τη διαφορά να παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις φτάνοντας και στο +36(94-58) ο “εφιάλτης” του Ολυμπιακού έλαβε τέλος με την Κίμκι να παίρνει τη νίκη με το 98-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-36, 76-50, 98-66

Κίμκι (Ιβάνοβιτς): Ράις 4, Σβεντ 19, Ντράγκιτς 8, Ογκοστίν 18, Μπουν 9, Κόπονεν 21, Ιβάλτσεβ 2, Ιλνίτσκι 2, Μόνια 7, Χάνεϊκατ 8.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 8, Σπανούλης 8, Στρόμπερι, Πρίντεζης 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 8, Ουόρικ 8, Χάκετ, Παπανικολάου 7.