//

Μεγαλειώδης ανατροπή και πρώτη νίκη για τον Κόροιβο (photo)

Γυρνώντας από το -18 στο 31' ο Κόροιβος με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά “έκλεψε” τη νίκη από την Δόξα επικρατώντας με 74-71 ...

Γυρνώντας από το -18 στο 31' ο Κόροιβος με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά “έκλεψε” τη νίκη από την Δόξα επικρατώντας με 74-71 στην Αμαλιάδα και πανηγύρισε το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Basket League.

Τι και αν βρέθηκε στο -18 εννιά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η ομάδα της Αμαλιάδας κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με την Δόξα, η οποία ουσιαστικά “αυτοκτόνησε” και ο Κόροιβος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας...

Στην επιστροφή του Χάρη Μαρκόπουλου στο πρώην “σπίτι” του η ομάδα του η Δόξα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι καθώς μετά το πρώτο αμφίρροπο πεντάλεπτο όπου το σκορ άλλαζε συνεχώς “χέρια”, με ένα σερί 11-0 ξέφυγε με το 8-17 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 10-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Δόξα πήγε και σε διψήφιο προβάδισμα με το 13-24 όμως ο Κόροιβος δεν τα παράτησε και χάρη στον Βαν Όστρουμ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 32-32. Δεν μπόρεσε όμως να περάσει και μπροστά και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Δόξα να προηγείται με 32-35.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Κόροιβο καθώς σίγησε και η Δόξα το εκμεταλλεύτηκε. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου είχε τα ηνία σε όλη την τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε με την Δόξα να έχει φτάσει στο +16(43-59).
Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +18 με το 43-61 στο 31' και ενώ όλα έδειχναν ότι η Δόξα θα “καθάριζε” εύκολα τη νίκη ο Κόροιβος έκανε την μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα της Αμαλιάδας με το απίστευτο σερί 21-0 μέσα σε έξι λεπτά όχι μόνο γύρισε το παιχνίδι αλλά πήρε και την πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 32-35, 43-59, 74-71

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 18, Γκότσερ 9, Μιχάλογλου 2, Βαν Οστρουμ 18, Χολ 16, Μιλουτίνοβιτς 9, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης, Ρίτσαρτ.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος Χ.): Σκοτ 23, Μπασάμπε 19, Ντόμπλας 2, Τσαλδάρης 10, Γουέλς 6, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 8, Ρόμπινσον 10, Κάρτερ 5.