//

Σούπερ Παππάς και Μπουρούσης και ισοφάριση ! (pics)

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Νίκο Παππά και Γιάννη Μπουρούση ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και επικ...

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Νίκο Παππά και Γιάννη Μπουρούση ο Παναθηναϊκός
Superfoods ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και επικρατώντας με 84-80 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ στον δεύτερο τελικό της Basket League ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά. Την Κυριακή(4/6, 21:00) το τρίτο παιχνίδι στο ΣΕΦ.

Παρόλο που έπαιζε χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη ο οποίος ταλαιπωρείται με αμυγδαλίτιδα, ο Ολυμπιακός με τον Έρικ Γκριν να είναι σε εξαιρετική μέρα και τους Πρίντεζη και Παπανικολάου να βάζουν το “λιθαράκι” τους έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό Superfoods στο κατάμεστο ΟΑΚΑ όμως ο Εξάστερος ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και πιο δυνατός στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους εξαιρετικούς Νίκο Παππά και Γιάννη Μπουρούση και τον Μάικ Τζέιμς να πραγματοποιεί και εκείνος πολύ καλή εμφάνιση πήρε την μεγάλη νίκη και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών, η οποία θα συνεχιστεί την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Ο αγώνας...

Ορεξάτοι μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο “αιώνιοι” καθώς ήδη στο πρώτο λεπτό είχαν σημειωθεί τρία τρίποντα και το σκορ ήταν στο 6-3. Αρχικά ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα και στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν στο +4(11-7) ενώ στο 7' στο 13-9 όμως στη συνέχεια οι “πράσινοι” έκαναν αρκετά λάθη και μπλόκαραν με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και με ένα 4-0 από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου ισοφάρισε σε 13-13. Μάλιστα, στο 8' με τρίποντο του Γκριν οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν πρώτη φορά μπροστά ενώ χάρη στους Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 17-20.

Με τους Παπανικολάου και Αγραβάνη ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +4(21-25 και 23-27) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όμως με ένα 4-0 από τους Γκάμπριελ και Γκιστ ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά με το 28-27 στο 13'. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα δίλεπτο μπλακ άουτ των δύο ομάδων ώσπου ο Αγραβάνης με τρίποντο έκανε το 28-30 όμως ο Εξάστερος με ένα σερί 6-0 από τους Τζέιμς και Ρίβερς και ξέφυγε με το 35-30 στο 17'. Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Παπαπέτρου για το 35-33, οι “πράσινοι” πήγαν πάλι στο +4(37-33) στο 18' για να ισοφαρίσει ο Γιανγκ με ένα δικό του 4-0 σε 37-37. Τζέιμς και Καλάθης έδωσαν πάλι το πολύ μικρό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό Superfoods και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 41-39 και με τον Ολυμπιακό να “στέκεται” πολύ καλά στο κατάμεστο ΟΑΚΑ παρόλο που έπαιζε χωρίς τον Σπανούλη.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς οι δύο “αιώνιοι” παρέμειναν σε απόσταση “αναπνοής”. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Μπουρούσης έστειλε ξανά στο +4(43-39) τον Παναθηναϊκό Superfoods όμως οι “πράσινοι” είχαν πρόβλημα στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση και ο Ολυμπιακός, ο οποίος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος του αγώνα με ένα 6-0 από τους Γκριν και Πρίντεζη προσπέρασε με το 43-45 στο 23'. Ο Σίνγκλετον απάντησε με τρίποντο ενώ το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να είναι στο ισόπαλο 48-48 στα μισά της περιόδου. Λίγο αργότερα με τον Γκριν να κάνει πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο(51-50) όμως ο εξαιρετικός σήμερα Γιάννης Μπουρούσης με ένα 4-0 έδωσε νέα “ανάσα” στους “πράσινους” με το 55-50 στο 27'. Στη συνέχεια, ο Αγραβάνης δύο φορές μείωσε λίγο όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods έχοντας βελτιωθεί στο δεύτερο μισό της περιόδου διατήρησε το προβάδισμα και μάλιστα στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου δια χειρός Τζέιμς προηγήθηκε με την μεγαλύτερη διαφορά το +6 και το 59-53.
Μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστική πλέον περίοδο ο Παππάς με τρίποντο έστειλε τον Εξάστερο στο +7(62-55) όμως οι Παπανικολάου, Πρίντεζης και Γκριν μείωσαν στον πόντο με το 64-63 στο 33' και το ντέρμπι δεν είχε τελειωμό. Ένα λεπτό αργότερα οι Παππάς και Γκάμπριελ διατήρησαν το προβάδισμα των “πράσινων” με το 68-63 ενώ οι Μπιρτς και Παπανικολάου μείωσαν στο καλάθι(68-66) στο 35' όπως και ο Γκριν(71-69) ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι” σίγησαν και ο Παναθηναϊκός Superfoods χάρη στους πολύ καλούς Παππά και Μπουρούση πήρε μεγάλη “ανάσα” με το 75-69 στο 37'. Ο Μάντζαρης προσπάθησε όμως ο Παππάς που το είχε πάρει προσωπικά και εξελισσόταν στον “ήρωα” της τελευταίας στιγμής ανέβασε και άλλο τη διαφορά με το 78-71 στα 2:20 πριν τη λήξη και πια οι “πράσινοι” ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη. Οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν και με ένα 5-0 από τους Μάντζαρη και Πρίντεζη μείωσαν ξανά στο καλάθι(78-76) στα 54'' και το “θρίλερ” συνεχίστηκε. Η εξαιρετική συνεργασία των Μπουρούση και Τζέιμς έφερε το 80-76 στα 35'', οι Πρίντεζης και Μπιρτς αστόχησαν και με τις βολές του Καλάθη και το 82-76 στα 18'' ο Εξάστερος “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο Μάντζαρης μείωσε σε 82-78, ο Παππάς με βολές έκανε το 84-78 και με τις 2/3 βολές του Γκριν και το τελικό 84-80 ο Παναθηναϊκός Superfoods πανηγύρισε τη νίκη και την ισοφάριση της σειράς των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φώτσης, Καλάθης 8, Παππάς 16, Ρίβερς 9, Γκιστ 2, Φελντέιν 6, Σίνγκλετον 9, Μπουρούσης 12, Γκάμπριελ 8, Χαραλαμπόπουλος , Τζέιμς 14.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 15, Παπαπέτρου 3, Παπανικολάου 12, Γιανγκ 4, Γκριν 21, Μπιρτς 1, Ουότερς 2, Αγραβάνης 9, Μιλουτίνοφ 4, Μάντζαρης 9.