//

Με το ένα πόδι στο φάιναλ φορ η ΑΕΚ ! (pics)

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση για 30 λεπτά και χάρη στην πολύ καλή της άμυνα έχοντας τα ηνία σχεδόν σε όλο το παιχνίδι η ΑΕΚ επικράτησ...

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση για 30 λεπτά και χάρη στην πολύ καλή της άμυνα έχοντας τα ηνία σχεδόν σε όλο το παιχνίδι η ΑΕΚ επικράτησε με 78-69 της Στράσμπουρ στο ΟΑΚΑ στον πρώτο προημιτελικό του Basketball Champions League και πλέον είναι με το ένα πόδι στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης. Την επόμενη Τετάρτη(4/4) ο επαναληπτικός στην Γαλλία.

Με καταπληκτική άμυνα και πρωταγωνιστές τους Σάκοτα, Βασιλόπουλο, Πάντερ, Χάρις και Ξανθόπουλο και παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από τους 12.000 φιλάθλους της που έδωσαν δυναμικό παρών στο ΟΑΚΑ η “βασίλισσα” πήρε τον πρώτο προημιτελικό με την Στράσμπουρ και πλέον έχοντας και το +9 στις “αποσκευές” της την επόμενη Τετάρτη στο Στρασβούργο θέλει να “καθαρίσει” την πρόκριση του φάιναλ φορ του BCL.

Ο αγώνας...

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι σε αντίθεση με την Στρασμπούρ η οποία μετά το αρχικό 2-2 σίγησε με αποτέλεσμα η Ένωση με ένα σερί 12-0 να πάει νωρίς νωρίς στην πρώτη διψήφια διαφορά με το 14-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Μετά από πέντε λεπτά χωρίς σκορ οι Γάλλοι “ξεκόλλησαν” με τον Λαμπερί και λίγο αργότερα μείωσε στους 8(14-6). Όμως, οι γηπεδούχοι πήγαν πάλι στο +10(18-8) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 23-15.

Η Ένωση συνέχισε να έχει τα ηνία και στη δεύτερη περίοδο και μπαίνοντας πήγε πάλι στο +11(26-15) ενώ στη συνέχεια διατήρησε μια διαφορά κοντά στους 8 πόντους. Μάλιστα, παρόλο που η Στράσμπουρ μείωσε και στους 7(31-24 και 33-26) χάρη στην καλή της άμυνα και τους Χάρις, Γκριν, Σάκοτα και Βασιλόπουλο η ΑΕΚ πήγε πάλι στο +10(39-29) στο 19' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 41-33.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο αγώνας απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθώς η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά ενώ αντίθετα η Στράσμπουρ εμφανίστηκε βελτιωμένη και “ροκάνισε” τη διαφορά. Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 46-42 στα μισά της περιόδου καθώς η χαλάρωση στην άμυνα επέτρεψε στους Γάλλους να γυρίσουν το παιχνίδι και με ένα σερί 7-0 να περάσουν πρώτη φορά μπροστά με το 46-49 στο 26'. Από κει και μετά, η Στράσμπουρ διατήρησε μια μικρή διαφορά η οποία έφτασε στο +5(50-55) στο 29' ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 55-57.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και η Στράσμπουρ είχε το προβάδισμα μέχρι το 32' και το 60-64 καθώς στη συνέχεια η ΑΕΚ βελτιώθηκε στην άμυνα και απαντώντας με ένα σερί 10-0 από τους Ξανθόπουλο, Βασιλόπουλο, Πάντερ, Σάκοτα και Μαυροειδή πήρε τεράστια “ανάσα” με το 70-64 στο 34'. Αμέσως μετά, ο Μποστ “ξεκόλλησε” τους Γάλλους και μείωσε στους 4 όμως χάρη στους Βασιλόπουλος και Τζέιμς η Ένωση πήγε πάλι στο +9(75-66) στο 37'. Την ίδια στιγμή εξαιτίας ενός φάουλ του Λαμπερί στον Βασιλόπουλο το οποίο οι διαιτητές δεν είδαν, όταν ο Τζέιμς ζήτησε τον λόγο από τον Γάλλο, ο Ίνγκλις μπήκε στη μέση και ακολούθησε μικρή σύρραξη, η οποία είχε σαν αποτέλεσμα από μια τεχνική ποινή στον Αμερικανό της Στράσμπουρ και τον Τζέιμς και με το σκορ να πηγαίνει πάλι στο +10 με το 77-66 στο 38' ουσιαστικά η ΑΕΚ “καθάρισε” το παιχνίδι. Στο δίλεπτο που απέμενε οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ανατροπή και τελικά με το ταμπλό στο ΟΑΚΑ να γράφει το τελικό 78-69 η ΑΕΚ πανηγύρισε την μεγάλη νίκη και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 12, Μαυροειδής 5, Λαρεντζάκης 4, Γκριν 8, Τζέιμς 6, Χάρις 12, Πάντερ 15, Χάντερ 5, Βασιλόπουλος 9.

Στράσμπουρ (Κολέ): Ράιτ 15, Λαμπερί 15, Ίνγκλις 6, Άτκινς 4, Μποστ 9, Ράντολφ 12, Λόγκαν 7, Λελούπ, Μπίλαν 1.