//

Breaking News:

latest

Τσάμπα ήττα και τρίτος ο Ολυμπιακός (pics)

Σε μια ιστορική βραδιά για τον Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός δεν έδειξε το καλό του πρόσωπο και ηττήθηκε στην παράταση με 87-85 από την ...

Σε μια ιστορική βραδιά για τον Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός δεν έδειξε το καλό του πρόσωπο και ηττήθηκε στην παράταση με 87-85 από την Ουνικάχα Μάλαγα στην Ισπανία για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Αν και γύρισαν το παιχνίδι από το -16 οι “ερυθρόλευκοι” που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πρίντεζη και Παπανικολάου δεν κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από την Ισπανία και με την ήττα τους αυτή και απολογισμό 19 νίκες και 10 ήττες πλέον είναι στην τρίτη θέση μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας της φετινής Ευρωλίγκας.

Ο αγώνας...

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του όμως ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο καλύτερα από την Μάλαγα και μετά το αρχικό 2-0 των Ισπανών διατήρησε μια μικρή διαφορά. Οι “ερυθρόλευκοι” με τους Σπανούλη, Μιλουτίνοφ, Παπαπέτρου και Ρόμπερτς έφτασε έως το +5(14-19 και 17-22) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 19-22.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά και έμεινε κοντά μέχρι το πρώτο λεπτό και το 23-24. Από κει και μετά, οι “ερυθρόλευκοι” όντας κακοί και στην άμυνα και στην επίθεση επέτρεψαν στους Ισπανούς να έχουν τα ηνία και σιγά σιγά να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Αρχικά με ένα σερί 6-0 η Μάλαγα πήγε στο +5(29-24) στο 14' και ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός με τους Στρέλνιεκς και ΜακΛιν μείωσε στο καλάθι οι Ισπανοί απάντησαν με ένα σερί 8-0 για το 39-31 στο 17'. Μάλιστα, δεν έμειναν εκεί και ένα λεπτό αργότερα πήγαν στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 42-32 ενώ με τον ΜακΚόλουμ να την οδηγεί και ένα σερί 5-0 η Μάλαγα έφτασε στο +14 με το 47-33 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η Μάλαγα έφτασε και στο +16(49-33) όμως ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος στην άμυνα και με τις παρατηρήσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην ανάπαυλα να πιάνουν τόπο οι “ερυθρόλευκοι” με ένα σερί 17-0 από τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Παπαπέτρου, Τιλί και ΜακΛιν κάλυψαν τη διαφορά και πήγαν στο +5 με το 51-56 στο 29'. Στο λεπτό που απέμενε οι Οκούο και Μιλοσάβλιεβιτς μείωσαν στο καλάθι και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 54-56.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με την Μάλαγα χάρη στους Σουάρεθ και Μιλοσάβλιεβιτς να παραμένει σε απόσταση “αναπνοής” και τον Ολυμπιακό να έχει τον πρώτο λόγο διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα. Με δύο τρίποντα από τους Ρόμπερτς και Γουίλτζερ οι Πειραιώτες πήγαν στο +6(63-69) στο 35' ενώ δύο λεπτά αργότερα με καλάθι του ΜακΛιν και νέο τρίποντο από τον Ρόμπερτς έφτασαν και στο +7 και με το 67-74 πήραν μεγάλη “ανάσα”. Στο δίλεπτο που απέμενε ο Ολυμπιακός δεν είχε καλές επιλογές και επέτρεψε στην Μάλαγα με ένα σερί 7-0 από τους 5 του Νέντοβιτς και τους 2 του Βατσζίνσκι να ισοφαρίσει σε 74-74 στη λήξη και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο με τρίποντα από τους Μάντζαρη και Παπαπέτρου ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι το 43' και το 79-82 όμως οι Ισπανοί συνέχισαν να παλεύουν για τη νίκη και τα κατάφεραν. Με δύο τρίποντα του Βατσζίνσκι και καλάθι του Όγκουστιν και το τελικό 87-85 η Μάλαγα πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 87-85 (κ.α. 74-74)
Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Ντίεθ 6, Ντίαζ 3, ΜακΚόλουμ 13, Σαλίν 7, Οκούο 4, Μπρουκς 7, Νέντοβιτς 17, Σουάρεθ 5, Όγκουστιν 12, Βατσζίνσκι 10, Μιλοσάβλιεβιτς 3.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15, Παπαπέτρου 11, Τιλί 7, ΜακΛιν 8, Στρέλνιεκς 10, Μιλουτίνοφ 10, Ρόμπερτς 8, Μπράουν 2, Γουίλτζερ 3, Μάντζαρης 11.