//

Α1 Μπάσκετ: Άρης – Μαρούσι 72-86

Στο «Αλεξάνδρειο» για την Α´ Φάση των πλέι οφ της Α1 Μπάσκετ, το Μαρούσι «έσπασε» την έδρα του Άρη, επικράτησε με 72-86 των «κίτρινων», έκα...

aris maroussiΣτο «Αλεξάνδρειο» για την Α´ Φάση των πλέι οφ της Α1 Μπάσκετ, το Μαρούσι «έσπασε» την έδρα του Άρη, επικράτησε με 72-86 των «κίτρινων», έκανε το 1-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια και πλέον θέλει μία ακόμη νίκη για να προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Το Μαρούσι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-6 και 4-8. Ο Άρης αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 κατάφερε να περάσει μπροστά με 12-8. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους και μάλιστα με καλάθι του Χατζηβρέττα λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου απέκτησαν διαφορά 6 πόντων (25-19). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-22 υπέρ των γηπεδούχων. Στην δεύτερη περίοδο το Μαρούσι απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα (27-28), αλλά ο Άρης είχε και πάλι την απάντηση και πέρασε αυτός μπροστά με έναν πόντο διαφορά (33-32). Ντέρμπι το παιχνίδι με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 38-37 δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους και το Μαρούσι να περνάει μπροστά λίγο μετά με 38-39. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με δύο πόντους διαφορά (40-42).
Στην έναρξη της επανάληψης το Μαρούσι έκανε το 40-44, με τον Σλούκα να μειώνει ξανά στους 2 (42-44). Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα σερί 0-5 ξέφυγαν με 7 πόντους διαφορά (42-49). Η ομάδα της Αθήνας έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα και άνοιξε και άλλο την ψαλίδα, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 13 πόντους (45-58). Τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου ο Άρης κατάφερε να κατεβάσει στους 9 πόντους τη διαφορά (51-60) και λίγο αργότερα στους 7 (55-62). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 9 πόντων (55-64) και στο τέταρτο δεκάλεπτο ξέφυγαν ξανά με 13 πόντους διαφορά (57-70). Οι «κίτρινοι» δεν το έβαλαν κάτω, αντεπιτέθηκαν και μείωσαν στους 8 (62-70), όμως ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο έκανε το 62-73. Ο Άρης κατέβασε στους 9 και πάλι τη διαφορά (66-75) και λίγο μετά στους 8 (69-77). Μάλιστα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 5 (72-77) δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Όμως το Μαρούσι κατάφερε και πάλι να ανεβάσει σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (72-82), στο 39’, αγκαλιάζοντας ουσιαστικά τη νίκη η οποία ήρθε με τελικό σκορ 72-86.
Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-42, 55-64, 72-86
Οι συνθέσεις:
Άρης: Brown 10, Winters 3, Ταπούτος 12, King, Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 9, Χαραλαμπίδης 7, Kashirov 2, Bavcic 9, Σλούκας 18.
Μαρούσι: Sumpter 8, Νοέας, Bagaric 20, Ακεψιμαϊδης, Basden 13, Χαριτόπουλος 11, Γκαγκαλούδης 19, Βάβατσικος, Kojadinovic 15, Σιαμανδούρας.