//

Νικηφόρα πρεμιέρα με… αντεπίθεση

Με μια αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση, η Εθνική αν και «ίδρωσε» αρκετά, «μπήκε» με το δεξί στο...

Με μια αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση, η Εθνική αν και «ίδρωσε» αρκετά, «μπήκε» με το δεξί στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας, κερδίζοντας την Βοσνία με 76-67. Την Πέμπτη η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 18:00 την Φινλανδία.

Μετά το νωθρό ξεκίνημα των δύο ομάδων όπου χρειάστηκε να περάσουν δύο λεπτά αγώνα για να ανοίξει το σκορ, η Εθνική έδειχνε να έχει πρόβλημα σε αντίθεση με τους Βόσνιους που ήλεγχαν το παιχνίδι. Μάλιστα με τρίποντο του Ντόμενκαρντ έφτασε σε νταμπλ σκορ με το 4-8 στα μισά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια με τους Μπουρούση και Ζήση, η ελληνική ομάδα μείωσε στο καλάθι με το 8-10 όμως με ένα σερί 5-0, η Βοσνία ξέφυγε και πάλι. Το γεγονός ότι οι Έλληνες διεθνείς επέμεναν να σουτάρουν από την περιφέρεια και να μην περνάνε την μπάλα στη ρακέτα δεν τους ωφελούσε. Ο Αντώνης Φώτσης μείωσε σε 13-15 ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος έγραψε το 15-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Βλέποντας την αρχική πεντάδα του αγώνα να μην αποδίδει… καρπούς, ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με αρκετές αλλαγές όμως η Βοσνία εξακολουθούσε να έχει τον πρώτο λόγο και να διατηρεί μια διαφορά κοντά στους 5 πόντους. Ωστόσο με καλάθι του Καϊμακόγλου και εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπράμου, η Εθνική μείωσε στον πόντο(19-20) στο 13ο λεπτό. Η είσοδος των Μπράμου και Κουφού αποδείχθηκε «σωτήρια» καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άρχισε να «ανεβάζει» στροφές. Με το σκορ στα μισά του δεκαλέπτου να είναι στο 25-26 ο αγώνας πήρε «φωτιά» και το ντέρμπι συνεχίστηκε με το ημίχρονο να κλείνει με την Βοσνία να προηγείται με 31-34 και την Εθνική να έχει πρόβλημα στα ριμπάουντ αλλά και μόλις 1 στα 8 τρίποντα.

«Μίλησαν» οι ψηλοί και η άμυνα

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Εθνική «μπήκε» πολύ καλύτερα και με τον Αντώνη Φώτση να κάνει πολύ καλή δουλειά, ήρθε και η ισοφάριση(41-41) με τρίποντο του Ζήση ενώ η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Καλάθη να γράφει το 43-41 και την αντεπίθεση να ξεκινά. Παίζοντας καλύτερη άμυνα και έχοντας πλέον καλύτερη κυκλοφορίας της μπάλας, η «επίσημη αγαπημένη» άρχισε να χτίζει μια διαφορά, η οποία έφτασε στο +7(49-42) στο 27ο λεπτό. Όσο ο Τελέτοβιτς «έσπαγε» τα καλάθια με τα 0/8 τρίποντα, η Εθνική «φόρτσαρε», διατηρώντας ένα προβάδισμα κοντά στους 6 πόντους για να ολοκληρωθεί το τριαντάλεπτο με το 55-49.

Ένα 7-0 της Βοσνίας και με τον Κικάνοβιτς να είναι ο μεγαλύτερος «πονοκέφαλος» για τον Ηλία Ζούρο, «κόπηκε» η φόρα της Εθνικής, καθώς η ομάδα του Χάτζιτς μείωσε στον πόντο με το 57-56 στο 33ο λεπτό. Ο Ζούρος καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ και οι φωνές του πιάνουν… τόπο καθώς με τον Ζήση να είναι άκρως θετικός, η Εθνική επανακτά την διαφορά των 7 πόντων(63-56) στα μισά της περιόδου. Ενάμιση λεπτό αργότερα, ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο «ανεβάζει» για πρώτη φορά το προβάδισμα της Ελλάδας σε διψήφιο νούμερο με το 66-56. Καλάθης και Κουφός κάνουν το 70-58 και κάπου εκεί η νίκη αρχίζει να έρχεται προς το… μέρος της Εθνικής. Η αντίστροφη μέτρηση είχε αρχίσει και με τους Έλληνες διεθνείς να κάνουν πολύ καλή δουλειά στο τέλος, με την πρώτη νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας να έρχεται με το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-34, 55-49, 76-67

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 12 (0/1τρίπ., 5ρ.), Ζήσης 13 (2/3τρίπ., 4ασ., 3κλ.), Βασιλειάδης (0/5τρίπ.), Καλάθης13 (7ρ.), Φώτσης 9 (1/2τρίπ.), Παπανικολάου 5 (1/2τρίπ.), Μαυροειδής, Μπράμος 10 (0/3τρίπ.), Κουφός 10 (10ρ.), Σλούκας, Καϊμακόγλου 2
Βοσνία (Χάντζιτς): Γκόρντιτς 12 (2/4τρίπ.), Ίκονιτς (0/2τρίπ.), Μπάβτσιτς 1, Βασίλιεβιτς 9 (2/5τρίπ., 5ασ.), Κικάνοβιτς 15, Τελέτοβιτς 6 (0/9τρίπ., 3λ.), Ντόμερκαντ 7 (1/4τρίπ., 6ρ., 3ασ.), Ντέντοβιτς 8 (0/2τρίπ.), Μπαϊράμοβιτς 9 (1/2τρίπ., 5ρ.)
Συνολική στατιστική:
Ελλάδα: 24/42δίπ., 4/19τρίπ., 16/22β.,18-23ρ., 14ασ., 7κλ., 1κοψ., 14λ.
Βοσνία: 18/30δίπ., 6/28τρίπ., 13/17β., 12-19ρ., 10ασ., 3κλ., 2κοψ., 12λ.

* Οι Σκοπιανοί φίλαθλοι φρόντισαν να μην περάσουν απαρατήρητη την πρώτη μέρα του 37ου Ευρωμπάσκετ καθώς κατά την διάρκεια της προθέρμανσης της ελληνικής ομάδας, την αποδοκίμασαν.

* Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής ομάδας στον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης, η την οποία αντιμετωπίζει στις 6 το απόγευμα της Πέμπτης.