//

Πέρασε με χαμηλές ταχύτητες από τη Νέα Σμύρνη ο Ολυμπιακός

Κάνοντας επίδειξη δύναμης στα δύο από τα τέσσερα δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανιώνιο με 66-57 στη Νέα Σμύρνη. Σε αντίθεση μ...

Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που είχε άσχημο ξεκίνημα ο Πανιώνιος μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα 8-0 ενώ οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία και το προβάδισμα και μάλιστα προηγήθηκαν στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου με 16-13.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός άρχισε να «ξυπνάει» και τρέχοντας ένα σερί 13-0 πήγε στο 18-26 στο 14ο λεπτό. Από κει και μετά, ο Πανιώνιος το πάλεψε μειώνοντας στους 4 όμως οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 29-36.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, με την απουσία του Νίκου Παππά να είναι κάτι περισσότερο από εμφανής ο Πανιώνιος παρέμεινε κοντά στο σκορ με το 31-40. Έκτοτε, ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας η οποία «άγγιξε» και το +18 με το 40-58 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Παρόλο που στη τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση των «ερυθρολεύκων» μάζεψε τη διαφορά ωστόσο ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στη νίκη με το 66-57 στη Νέα Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-36, 40-58, 57-66

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Γιάνκοβιτς 8, Αθηναίου 6, Μπατής 6, Μίλμπουρν 7, Κις 3, Πέιν 12, Μπούκερ 4, Καββαδάς, Μοτσενίγκος, Αθανασούλας 1, Αγραβάνης, Μπόγρης 10.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Σπανούλης 14, Χάινς 8, Άντιτς 7, Λο 6, Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 10, Πρίντεζης, Παπανικολάου 1, Σλούκας 2, Κατσίβελης 3, Πάουελ 2, Πέρκινς 5.