//

Breaking News:

latest

Επέστρεψε στους «περιπάτους» της Α1 ο Παναθηναϊκός

Πατώντας «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και κάνοντας επίδειξη δύναμης ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» με άνεση τον Κολοσσό με 93-77 στο άδειο ...

Πατώντας «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και κάνοντας επίδειξη δύναμης ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» με άνεση τον Κολοσσό με 93-77 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ. Σούπερ εμφάνιση από τον Σχορτσιανίτη που σταμάτησε στους 21 πόντους.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού σε αντίθεση με τον Κολοσσό που μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 4-7. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» άρχισαν να βρίσκουν σιγά σιγά ρυθμό και έτσι βρέθηκαν στο +8(23-15) στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο «Εξάστερος» πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 25-15 όμως ο Κολοσσός που εξακολούθησε να είναι ανταγωνιστικός μείωσε στο καλάθι με το 29-27 στο 16ο λεπτό. Με το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο να είναι 20-20 μοιραία και το ημίχρονο έκλεισε με μια διαφορά 8 πόντων(43-35) για τους γηπεδούχους.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός πήγε και πάλι σε διψήφια διαφορά και ανεβάζοντας στροφές «άγγιξε» και το +18(64-46) στο 27ο λεπτό μετατρέποντας πλέον το παιχνίδι σε «περίπατο». Τελικά, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό να μειώνει σε 68-56.

Στη τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» πάτησαν «γκάζι» και έχοντας επιθετική πολυφωνία και σε μεγάλη μέρα τον Σχορτσιανίτη ξέφυγαν με τη διαφορά να κυμαίνεται σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου στο +16 ενώ «άγγιξε» και το +18. Ο Κολοσσός είχε πια παραδοθεί στη δεδομένη κυριαρχία των γηπεδούχων και έτσι ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε άλλη μια εύκολη νίκη στην Α1 με το τελικό 93-77 στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-35, 68-56, 93-77

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Διαμαντίδης 11, Μπράμος 12, Γκιστ 11, Λάσμε, Ματσιούλις 16, Ούκιτς 9, Μπανκς, Τσαρτσαρής 9, Σχορτσιανίτης 21, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 2, Γιαννόπουλος 2.

Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλλής, Καλαϊτζής 4, Καλαμπόκης 11, Χάτεν 7, Βουγιούκας 2, Νάτζφεϊ 5, Κουκουλάς 4, Κουμπούρας 14, Κάπελαν 7, Όσμπι 17, Λάνγκφορντ 6, Ματσαμάς.

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα