//

Το...ντεμπούτο του Νεϊμάρ (video)

Ο Νεϊμάρ έκανε την πρώτη του έστω και ανεπίσημη εμφάνιση σε παιχνίδι της Μπαρτσελόνα, αγωνιζόμενος στα 12 τελευταία λεπτά του φιλικού που ...

Ο Νεϊμάρ έκανε την πρώτη του έστω και ανεπίσημη εμφάνιση σε παιχνίδι της Μπαρτσελόνα, αγωνιζόμενος στα 12 τελευταία λεπτά του φιλικού που έδωσαν οι “μπλαουγκράνα” με αντίπαλο την Λέγκια Γκτνανσκ στην Πολωνία

Ο Βραζιλιάνος σούπερ-σταρ., πάντως παρακάλεσε επί της ουσίας το προπονητικό τιμ της Μπαρτσελόνα να τον βάλει να παίξει καθώς ο νέος τεχνικός της ¨μπλαουγκράνα” Χεράρδο Μαρτίνο που σημειωτέον δεν ταξίδεψε στην Πολωνία, δεν είχε στο σχεδιασμό του να του δώσει χρόνο συμμετοχής σε αυτό το φιλικό που έληξε ισόπαλο (2-2)

Αξιοσημείωτο είναι ότι οι Νεϊμάρ και Μέσι δεν πρόλαβαν να παίξουν έστω για λίγο μαζί στην ίδια ενδεκάδα καθώς οι Αργεντινός άσος είχε αποχωρήσει ως αλλαγή δυο λεπτά πριν μπει στο γήπεδο ο Βραζιλιάνος, αντικαθιστώντας τον Αλέξις Σάντσες.

Οι Πολωνοί άνοιξαν το σκορ στο 14΄με τον Μπιένικουκ, για να κάνει το 1-1 στο 25΄ο Σέρχι Ρομπέρτο.

Η Λέγκια πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 50΄ με τον Γκρζέλστσάκ για να φέρει το ματς στα ίσια στο 57΄με έξοχο γκολ ο Μέσι.

Από την αποστολή της Μπαρτσελόνα απουσίαζαν οι διεθνείς Ισπανοί ποδοσφαιριστές της.

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα: Πίντο (46' Όιερ), Μοντόγια (63' Εσπινόσα), Σέρχι Γκόμες (63' Πλάνας), Μπάρτρα (63' Μπανιάκ), Αντριάνο (63' Σαμπέρ), Σονγκ (63' Πάτριτς), Ντος Σάντος (63' Ίλιε), Σέρχι Ρομπέρτο (63' Φεμένια), Αλέξις (78' Νεϊμάρ), Μέσι (76' Ντονγκού), Τέγιο (22' Ρομάν).