//

Κύπελλο Ελλάδας: Ξάνθη-Ηρακλής(2-2)

Στους ''16'' του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ηρακλής, ύστερα από την ισοπαλία του στην Ξάνθη επί της τοπικής ομάδας. Ο...

Στους ''16'' του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ηρακλής, ύστερα από την ισοπαλία του στην Ξάνθη επί της τοπικής ομάδας. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 2-0 με δύο τέρματα του Μάνταλου, αλλά στην επανάληψη ο ''γηραιός'' με σκόρερ τους Σιατραβάνη στο 77' και Πορτουλίδη στο 89' πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Στον πρώτο αγώνα, ο Ηρακλής είχε επικρατήσει της Ξάνθης με 1-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ξάνθη (Ρ. Μάουερ): Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Κάλβο, Μάνταλος, Φλίσκας, Γούτας, Σολάρι, Μαρίν, Χοσέμι, Βασιλακάκης.
Ηρακλής (Γ. Καραϊσκος-Φ. Γκιζέλης): Κηπουρός, Σαββίδης, Λίμα, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Σιατραβάνης, Κυριάκος, Μπάμπα, Μπριλάκης, Ονουάτσι, Τσιλιανίδης.

Τα γκολ:
30', 33' Μάνταλος, 77' Σιατραβάνης, 88' Πορτουλίδης

Επιμέλεια: Kωνσταντίνος-Χρήστος Λάμπρου