//

Ευρωλίγκα: «Περίπατος» του Ολυμπιακού με Μάλαγα

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρόλο που είχε σε κακή μέρα τον Σπανούλη επικράτησε εύκολα της Ουνικάχα Μάλαγα με 73-55...

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρόλο που είχε σε κακή μέρα τον Σπανούλη επικράτησε εύκολα της Ουνικάχα Μάλαγα με 73-55 και πήρε την τρίτη του νίκη στο TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημα του το παιχνίδι ωστόσο η Μάλαγα μπήκε λίγο καλύτερα. Οι Ισπανοί μετά τα πρώτα δυόμιση λεπτά του αγώνα διατήρησαν μια μικρή διαφορά που έφτασε και στο +5(8-13) στα μισά της περιόδου όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη να έχει μπει «ζεστός» άρχισε να παίρνει μπροστά με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με το ισόπαλο 17-17.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να αλλάζουν συνεχώς τη «σκυτάλη» στο σκορ μέχρι και το 18ο λεπτό όταν ο Ολυμπιακός με τους Λοτζέσκι και Μπέγκιτς ξέφυγε με 35-29 ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 37-31.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε και από ντέρμπι εξελίχθηκε σε «περίπατο» των Πειραιωτών οι οποίοι με «όπλο» την καλή τους άμυνα άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας. Πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 48-38 στο 17ο λεπτό, λίγο αργότερα «άγγιξαν» το +15 ενώ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με το 55-41.

Πλέον στη τελευταία περίοδο με την κακή Μάλαγα να έχει πια παραδοθεί, οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν το παιχνίδι σε εύκολη υπόθεση με τη διαφορά να «αγγίζει» στο +20(61-41) στο 33ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Ισπανοί κατάφεραν να μειώσουν στους 14 όμως ο Ολυμπιακός δεν ανησύχησε και έφτασε εύκολα στην τρίτη του νίκη στο TOP 16 της Ευρωλίγκας με το τελικό 73-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-31, 55-41, 73-55

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Σπανούλης 2, Σλούκας 2, Πέτγουεϊ 3, Περπέρογλου 11, Μάντζαρης 3, Ντάνστον 12, Μπέγκιτς 6, Κόλινς 2, Σίμονς 6, Λοτζέσκι 7, Πρίντεζης 16, Κατσίβελης 3,

Ουνικάχα (Μάλαγα Πλάθα): Βιντάλ, Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 2, Βάσκεζ 4, Τούλσον 5, Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 5, Ούρτασεν 8, Χετσχιμάϊρ 4, Κανέρ-Μέντλεϊ 11, Στίματς 8.