//

Παναθηναϊκός: Έτρεχε με… 100 με Κολοσσό ενόψει Μάλαγα

Σε μια καλή προπόνηση ενόψει του κρισιμότατου αγώνα της Πέμπτης με τη Μάλαγα μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το σημερινό παιχνίδι με τον Κολο...

Σε μια καλή προπόνηση ενόψει του κρισιμότατου αγώνα της Πέμπτης με τη Μάλαγα μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το σημερινό παιχνίδι με τον Κολοσσό επικρατώντας με 102-69 στο ΟΑΚΑ στην αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Α1. Επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις Λάσμε, Γκιστ και Κάρι.

Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Λάσμε να έχει μπει «ζεστό» και με ένα σερί 12-0 ξέφυγαν με 20-8 στο 6ο λεπτό. Όμως οι Ροδίτες δεν άργησαν να βρουν ρυθμό και με τους Παπαντωνίου και Γεωργαλλή και ένα σερί 4-0 μείωσαν στους 4(24-20) αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με το 28-20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Εξάστερος πήγε και πάλι στο +11 όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Οι «πράσινοι» έμειναν σε χαμηλούς ρυθμούς δίνοντας την ευκαιρία στον Κολοσσό να παραμείνει ανταγωνιστικός. Μάλιστα, με διαδοχικά σερί και τους Κακαρούδη και Πάντιτς να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση οι Ροδίτες μείωσαν στους 4, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο με το 49-45.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, συνέβη το… αναμενόμενο. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε «στροφές» και πατώντας «γκάζι» μετέτρεψε το παιχνίδι σε «περίπατο». Με καλή άμυνα και τους Λάσμε, Κάρι και Διαμαντίδη σε μεγάλη μέρα ο Εξάστερος πήγε στο +18 με το 74-56 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Κολοσσός δεν μπορούσε πια να ακολουθήσει καθώς εκτός από την ουσία είχε ξεκινήσει και το θέαμα από τους «πράσινους» με τη διαφορά να φτάνει και στο +30. Πλέον τα τελευταία λεπτά του αγώνα όπως και όλο το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Τελικά, τρέχοντας με... 100 στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 102-69.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 49-45, 74-56, 102-69