//

Μουντομπάσκετ: «Ξέσπασε» στην Ουκρανία η Φινλανδία

Η βαριά ήττα από τους Αμερικανούς στη χθεσινή(30/8) πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας «ξύπνησε» την Φινλανδία που «ξέσπασε» ...

Η βαριά ήττα από τους Αμερικανούς στη χθεσινή(30/8) πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας «ξύπνησε» την Φινλανδία που «ξέσπασε» στην Ουκρανία επικρατώντας με 81-76.

Με… οδηγό τους το χθεσινό «χαστούκι» οι Φινλανδοί ήθελαν να παρουσιάσουν ένα καλύτερο πρόσωπο και τα κατάφεραν. Χάρη στο εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 27-4 στην τρίτη περίοδο και τον Χαφ που τελείωσε τον αγώνα στους 23 πόντους η Φινλανδία είχε τα ηνία στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-37, 57-52, 81-76

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοιβίστο 6, Μέρφι 12, Μουρίνεν, Χαφ 23, Λι 7, Σαλιν 9, Κότι, Κόπονεν 14, Νουτίνεν, Μοτόλα 4, Λεχτό , Ρανίκο 6.

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβονόφ 15, Τζέτερ 24, Μισούλα 8, Μίχαλιουκ 4, Γκλαντίρ 6, Λίιποβι 3, Νατιάζκο 6, Ζαμπιρτσένκο 2, Κορνιέκο 2, Ζάιτσεβ 6, Πουστόβι , Κράβτσοβ.