//

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ, «καθάρισε» τον Πανιώνιο

Μετά την ήττα και την πικρία για τον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες επικρατώντα...

Μετά την ήττα και την πικρία για τον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες επικρατώντας με 79-65 του Πανιωνίου στην Πυλαία για την 18η αγωνιστικής της Α1. Παραμένουν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση από την τελευταία θέση της βαθμολογίας οι Νεοσμυρνιώτες.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν με άνεση τον πρώτο λόγο σε όλο το παιχνίδι, οι «κυανέρυθροί» το πάλεψαν αλλά ούτε αυτή τη φορά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη «χρυσάφι» και έτσι ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες.

Ο αγώνας…

Με τον Τζουλιάν Βον να έχει μπει ορεξάτος ο ΠΑΟΚ έδειξε με το «καλημέρα» τις διαθέσεις του, ξεκινώντας με ένα 6-0. Ο Πανιώνιος δεν είχε ξεκινήσει καλά με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να πάνε και σε διψήφιο προβάδισμα με το 17-7 στο 6ο λεπτό. Λίγο αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε και στο +12(21-9) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με νταμπλ σκορ και το 26-13.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έμειναν τρία λεπτά χωρίς σκορ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι «κυανέρυθροι» και μείωσαν στους 7(27-20). Όμως, οι παίκτες του ΠΑΟΚ «ξύπνησαν» άμεσα και απαντώντας με ένα σερί 8-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15(35-20) στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος στην προσπάθειά του να αντιδράσει μείωσε στους 7(39-32) στο 19ο λεπτό ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 41-32.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Πανιώνιος μείωσε με τρίποντο του Ταμπς έριξε τη διαφορά στους 6(41-35) όμως ο ΠΑΟΚ απαντώντας με ένα σερί 7-0 έβαλε «φρένο» στην αντεπίθεση των «κυανέρυθρων». Στο 16ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς πήγαν ξανά στο +15(52-37), όμως ο Πανιώνιος εκμεταλλευόμενος μια χαλάρωση των γηπεδούχων μείωσε στους 8(58-50) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση των «κυανέρυθρων» και η προσπάθεια για την ανατροπή συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Όμως, ο ΠΑΟΚ δεν είχε όρεξη για… περιπέτειες και με τον Κάρτερ να έχει ανεβάσει «στροφές» πήγε ξανά στο +13(67-54) πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Πλέον, ο προβληματικός αμυντικά Πανιώνιος έδειχνε να μην έχει τις δυνατότητες για την ανατροπή, την ίδια ώρα που οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν με άνεση ένα προβάδισμα ασφαλείας. Με τη διαφορά λοιπόν, να παραμένει σταθερά κοντά στο +15 και ένα λεπτό πριν το τέλος να φτάνει και στο +17(77-60) ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες με το τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-32, 58-50, 79-65

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Δέδας 1, Τσόχλας 5, Λάνγκφορντ 15, Κάρτερ 10, Βον 13, Όντουμ 13, Χαριτόπουλος 9, Σιναντίνοβιτς 2, Λιάπης, Σαλούστρος 10.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 2, Βεργίνης 8, Σταμάτης, Στρναντ 6, Μακ Νάιτ 5,  Γουντς 7, Κόλεμαν 20, Κορόλεβ 10, Ταμπς 4, Σπυρόπουλος, Μπίλης 3.