//

Breaking News:

latest

Επιτέλους «σεφτές» για τον Απόλλωνα

Με εντυπωσιακή νίκη, την πρώτη του Απόλλωνα στη φετινή Basket League σημαδεύτηκε το ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στην τεχνική ηγεσία της ο...

Με εντυπωσιακή νίκη, την πρώτη του Απόλλωνα στη φετινή Basket League σημαδεύτηκε το ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στην τεχνική ηγεσία της ομάδας καθώς οι Πατρινοί με το 91-72 έφυγαν με το “διπλό” από την Καβάλα.

Τέλος στο αρνητικό του σερί έβαλε ο Απόλλωνας που έχοντας τα ηνία και στα 40 λεπτά του αγώνα στην Καβάλα και με πρωταγωνιστές τους Μέγιερ, Πέρι και Γουντς πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στο οποίο πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους ο νέος κόουτς των Πατρινών, ο Κώστας Μέξας αλλά και ο Γιάννης Κουζέλογλου.

Ο αγώνας...

Καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ο Απόλλωνας καθώς με ένα 5-0 από τον Μέγιερ προηγήθηκε με 4-11 στο πρώτο τετράλεπτο ενώ στο 7' πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 8-20. Η Καβάλα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως με τους Βεργίνη και Πέρι οι Πατρινοί διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας και το δεκάλεπτο έκλεισε με το 15-24.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα εμφανίστηκε βελτιωμένη και με τους Ρόμπινσον και Κεμπ και ένα σερί 6-0 μείωσε στους 3(28-31) στο 17ο λεπτό και το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον. Όμως, ο Απόλλωνας με τους Γουντς, Μέγιερ και Πέρι διατήρησε τα ηνία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 33-41.

Η κυριαρχία του Απόλλωνα συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και μπαίνοντας με ένα 5-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 33-46. Στη συνέχεια, οι Βάργκας, Ρόμπινσον και Τζόουνς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά για την Καβάλα όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν στους 6(42-48). Μάλιστα, οι Πατρινοί ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι εκτόξευσαν τη διαφορά και στο +17(49-66) στο 29' ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 51-66.

Η Καβάλα συνέχισε να το παλεύει και στην τελευταία περίοδο όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 11(58-69) στο 32ο λεπτό. Ο Απόλλωνας δεν... ανησύχησε περισσότερο και απαντώντας με ένα σερί 6-0 για το 58-75 ουσιαστικά εκεί “καθάρισε” οριστικά το παιχνίδι. Τελικά η πρώτη νίκη του Απόλλωνα στη φετινή Α1 ήρθε με το 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-41, 51-66, 72-91

Καβάλα (Τζήμας): Κεμπ 17, Ταπούτος 1, Γιαννακίδης 2, Τζόουνς 2, Καλαϊτζίδης 3, Κοστόφ 14, Βάργκας 17, Ρόμπινσον 16, Σταμπούλης, Γέλιος.

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 6, Αργυρόπουλος 3, Αθανασούλας 9, Καπ 4, Κουζέλογλου 10, Πελεκούδας, Μέγιερ 18, Πέρι 14, Ντάνκαν 7, Γουντς 14, Πάμπλαντ 6.

Eπιμέλεια: Μίρκα Mπούρα