//

Πρώτη και ιστορική νίκη για τον Αρκαδικό !

Ιστορική μέρα για τον Αρκαδικό καθώς επικρατώντας με 75-70 του Ρεθύμνου πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην παρθενική του συμμετοχή στην...

Ιστορική μέρα για τον Αρκαδικό καθώς επικρατώντας με 75-70 του Ρεθύμνου πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην παρθενική του συμμετοχή στην Basket League.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα καθώς ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος του η ομάδα της Τρίπολης ήταν η μεγάλη νικήτρια πανηγυρίζοντας μέσα στο “σπίτι” της την πρώτη της νίκη στην Α1 ενώ το Ρέθυμνο μετράει τρεις σερί ήττες.

Ο αγώνας...

Αρχικά οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις καθώς μέχρι το πρώτο τρίλεπτο το σκορ άλλαζε χέρια όμως από κει και μετά ο Αρκαδικός με ένα σερί 10-0 ξέφυγε με το 13-4 στα μισά της περιόδου. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική αφού το Ρέθυμνο με τους Στόουν και Χάροου απάντησε με ένα σερί 10-0 και πέρασε ξανά μπροστά με το 17-18 στο 9' ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 19-20.

Αμφίρροπη ήταν και η δεύτερη περίοδος με τους Κρητικούς να διατηρούν το ελάχιστο προβάδισμα μέχρι τα μισά της περιόδου όταν οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με το 29-28. Έκτοτε, οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς τη “σκυτάλη” στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 36-39 για το Ρέθυμνο.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια με τον Κλούφ να συνεχίζει την πολύ καλή εμφάνισή του το Ρέθυμνο ξέφυγε με το 38-45 στο 22ο λεπτό. Μπράουν και Καββαδάς μείωσαν στους 3(43-46) όμως Στόουν και Κλούφ έστειλαν το Ρέθυμνο ξανά στο +7(43-50) στα μισά της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, με τους Στεφανίδη και Μπράουν και ένα σερί 5-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με το 52-51 στο 28', οι Κρητικοί απάντησαν και τελικά το τριαντάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο 55-55.

Ξεκινώντας από το... μηδέν την τελευταία περίοδο, το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το τέλος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει και τελικά ο νεοφώτιστος Αρκαδικός ήταν ο μεγάλος νικητής με το τελικό 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-39, 55-55, 75-70

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 10, Βαν Όστρουμ 6, Άιρλαντ, Μπράουν 18, Κοψαύτης, Νοουτίνεν 8, Λαμπρόπουλος 8, Στεφανίδης 8, Καλλινικίδης 6, Καββαδάς 11.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλούφ 15, Στόουν 11, Γιαννόπουλος 2, Ρέλφορντ 11, Σχίζας, Σάφτενααρ 4, Χάροου 15, Κορόλεφ 8, Τσακαλέρης 4, Ματαλόν, Δουλγεράκης.

* Οι Στόουν και Τσακαλέρης πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους με το Ρέθυμνο.

Επιμέλεια: Μίρκα Mπούρα