//

Ευρωλίγκα: Επιτέλους νίκη για την Μακάμπι (photo)

Τέλος στο αρνητικό της σερί έβαλε η Μακάμπι επικρατώντας εύκολα με 79-63 της Σάσαρι στο Τελ Αβίβ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη...

Τέλος στο αρνητικό της σερί έβαλε η Μακάμπι επικρατώντας εύκολα με 79-63 της Σάσαρι στο Τελ Αβίβ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η αποστολή των Ισραηλινών δεν ήταν εύκολα από το ξεκίνημα του αγώνα καθώς οι Ιταλοί τους έβαλαν δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Σάσαρι να είναι άκρως ανταγωνιστική όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια άλλαξαν. Με τον Ντέβιν Σμιθ να είναι χάρμα οφθαλμών η Μακάμπι άρχισε να ξεφεύγει μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με διψήφιο προβάδισμα. Οι Ιταλοί δεν είχαν άλλες δυνάμεις και ουσιαστικά στο τέλος παραδόθηκαν με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να πάρουν τελικά εύκολα την πρώτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-33, 57-47, 79-63

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Σμιθ 22, Φάρμαρ, Ραντλ 12, Πνίνι, Οφεόγκμπου 5, Οχαγιόν 10, Ονουάκου 2, Ρότσεστι 6, Λάντεσμπεργκ 11, Μπακούε 11.

Σάσαρι (Σατσέτι): Πέτγουεϊ, Χάινς 7, Λόγκαν 11, Σατσέτι, Στίπσεβιτς 5, Εγιένγκα 21, Βαρνάντο 11, Ντεβέτσι, Αλεξάντερ 8.

Eπιμέλεια: Μίρκα Mπούρα