//

Breaking News:

latest

Ολυμπιακός: Χαλαρά και στην Καβάλα και στο 11-0 το σερί

Έναν εύκολο “περίπατο” στην Καβάλα έκανε ο Ολυμπιακός και επικρατώντας με 71-57 για την 8η αγωνιστική έφτασε τις 11 συνεχόμενες νίκες ...

Έναν εύκολο “περίπατο” στην Καβάλα έκανε ο Ολυμπιακός και επικρατώντας με 71-57 για την 8η αγωνιστική έφτασε τις 11 συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Παρά το γεγονός ότι και σε αυτό το παιχνίδι αγωνίστηκαν με σημαντικές απουσίες(Σπανούλης, Πρίντεζης, Γιανγκ και Παπαπέτρου) οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το... χρέος τους με την ομάδα της Μακεδονίας, η οποία δεν μπόρεσε να πετύχει την “έκπληξη” μέσα στο “σπίτι” της.

Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους αφού από την αρχή πήγαν σε διψήφιο προβάδισμα και είχαν με άνεση τον έλεγχο του αγώνα. Με τον Τσαϊρέλη να έχει ξεκινήσει καλά προηγήθηκαν με 5-18 στο 7ο λεπτό ενώ στο +13 έκλεισαν και το πρώτο δεκάλεπτο(11-24).

Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα μπήκε καλύτερα και με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 19-24 αλλά λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός με “όπλο” του την καλή άμυνα πήγε ξανά στο +12(26-38) στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν όμως και εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση των Πειραιωτών και με τους Κοστόφ και Ταπούτο και τρία συνεχόμενα τρίποντα έριξαν ξανά τη διαφορά στους 8 με το 32-40 στη λήξη του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, αποκατέστησε την... τάξη και με ένα σερί 5-0 στα μισά της τρίτης περιόδου ήταν πάλι στο +13(32-45). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, η Καβάλα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 46-58.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” αποφάσισαν να βάλουν τέλος στις όποιες ελπίδες της Καβάλας και με τους Τσαϊρέλη, Μάντζαρη και Χάντερ έστειλαν τη διαφορά στο +18(49-67) στο 34ο λεπτό. Από κει και μετά, ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με το τελικό 71-57.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 32-40, 46-58, 57-71

Καβάλα (Γιατζόγλου): Κεμπ 2, Βαν Ντερ Μαρς 8, Κοστόβ 12, Τζόουνς 5, Ρόμπινσον 7, Ταπούτος 17, Καλαϊτζίδης 1, Γιαννακλιδης 3, Λίβας 2, Δεμερτζής.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης 13, Μιλουτίνοφ 5, Μάντζαρης 6, Λοτζέσκι 10, Χάντερ 13, Τολιόπουλος, Μουράτος, Αγραβάνης 4, Χάκετ 7, Αθηναίου 9.