//

Νίκη «θρίλερ» και βαθμολογική «ανάσα» για τα Τρίκαλα

Μεγάλη βαθμολογική “ανάσα” πήραν τα Τρίκαλα καθώς βγήκαν “ζωντανοί” από το “θρίλερ” με τον Κολοσσό επικρατώντας με 89-86 σε ένα από τα ...

Μεγάλη βαθμολογική “ανάσα” πήραν τα Τρίκαλα καθώς βγήκαν “ζωντανοί” από το “θρίλερ” με τον Κολοσσό επικρατώντας με 89-86 σε ένα από τα μεγάλα ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Θεσσαλοί “καίγονταν” περισσότερο για τη νίκη και το έδειξαν έχοντας τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Όμως, οι Ροδίτες δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν και αντίθετα πάλεψαν το παιχνίδι ως τα τελευταία δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στο “θρίλερ”.

Ο αγώνας...

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τους Λαρεντζάκη και Μανωλόπουλο προηγήθηκε με 2-10 όμως τα Τρίκαλα δεν άργησαν να “ξυπνήσουν” με αποτέλεσμα να περάσουν πρώτη φορά μπροστά με το 16-14 στο 7ο λεπτό ενώ το ισόπαλο 23-23 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου είναι άκρως ενδεικτικό του ξεκινήματος των δύο ομάδων.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και στη δεύτερη περίοδο και παρόλο που ο Κολοσσός πήγε ξανά στο +5(34-39) τα Τρίκαλα απάντησαν άμεσα και με τον Ρόμπινσον να είναι ο μεγάλος τους πρωταγωνιστής προηγήθηκαν στο ημίχρονο με το 49-45.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος του αγώνα και με τους Ντάουελ, Κόντζερ και Ρόμπινσον ξέφυγαν με το 66-57 στο 28ο λεπτό ενώ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με το 70-62.

Παρά το γεγονός ότι οι Θεσσαλοί διατήρησαν τη μικρή διαφορά και στην τελευταία περίοδο και δύο λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +7(84-77) οι Ροδίτες δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να παλεύουν για την ανατροπή. Με τρίποντο του Αχόνεν μείωσαν σε 84-81 ενώ ο Λιούις με τον ίδιο τρόπο έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 86-86 στα 13'' πριν τη λήξη. Ο Ντάουελ με βολές διαμόρφωσε το 89-86 και μετά το άστοχο τρίποντο του Λιούις αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ με το οποίο τα Τρίκαλα πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στη φετινή Α1.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 49-45, 70-62, 89-86

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ντάουελ 14, Σοκό 11, Τσιλούλης, Κόντζερ 14, Τινγκ 11, Κάντουγκαν 9, Τσιάρας 5, Καλλές, Ρόμπινσον 23, Βαρυτιμιάδης 2.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 8, ΜακΓκι 19, Λιούις 19, Σαλούστρος 7, Μανωλόπουλος 14, Ντέιβις, Γεωργαλλής, Άχονεν 7.