//

«Διπλό» στην Κηφισιά και επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα

Τέλος στο αρνητικό σερί του έβαλε ο Απόλλωνας καθώς μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες επικράτησε με 82-79 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο για...

Τέλος στο αρνητικό σερί του έβαλε ο Απόλλωνας καθώς μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες επικράτησε με 82-79 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μάλιστα δεν έλειψαν και τα νεύρα αφού ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου αποβλήθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με τον Κέβιν Νίλαρντ να πραγματοποιεί εξαιρετικό ντεμπούτο σταματώντας στους 28 πόντους οι Πατρινοί πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας...

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι καθώς αρχικά η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-4 στο πρώτο πεντάλεπτο όμως ο Απόλλωνας απάντησε με ένα σερί 5-0 και πέρασε πρώτη φορά μπροστά. Έκτοτε, οι Πατρινοί διατήρησαν μια μικρή διαφορά φτάνοντας ως το +3(9-12) ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 14-15.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας πήγε και στο +4(14-18) όμως στη συνέχεια η Κηφισιά ανέκαμψε και με ένα σερί 6-0 πέρασε ξανά μπροστά με το 25-22 στα μισά της περιόδου. Αμέσως μετά δια χειρός Γκίκα έφτασε και στο +5(28-23) όμως οι Πατρινοί απάντησαν με ένα 5-0 από τους Μέιερ και Βεργίνη για την ισοφάριση ενώ με τον Σάντλερ πήραν ξανά το προβάδισμα με το 29-30 στο 17'. Η Κηφισιά απάντησε και με τους Σμιθ, Χογκ και Κασελάκη έφτασε πάλι στο +5(42-37) στο 19' ενώ στο ημίχρονο ήταν στο 42-40.

Η Κηφισιά διατήρησε τα ηνία μέχρι και το 24ο λεπτό όταν ο Απόλλωνας με τρίποντο του Μέιερ και ένα 5-0 από τον Ντίλαρντ πέρασε πάλι μπροστά με το 48-50. Ακολούθησε ένα 4-0 του Βεργίνη για το +4 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι διατήρησαν τον έλεγχο και μια μικρή διαφορά μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και το 58-61.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη “μάχη”. Αρχικά ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα και πήγε στο +5(58-63) όμως η Κηφισιά δεν τα παράτησε και με ένα σερί 5-0 πέρασε ξανά μπροστά με το 66-63 στο 34ο λεπτό ενώ αμέσως μετά ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν συγκράτησε τα νεύρα του και αποβλήθηκε. Γουντς και Ντίλαρντ έστειλαν τους Πατρινούς πάλι στο +5(68-73) στο 36' όμως ένα λεπτό πριν τη λήξη η Κηφισιά ισοφάρισε σε 76-76 και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Ντίλαρντ και Βεργίνης έδωσαν μεγάλη “ανάσα” στον Απόλλωνα με το 76-80 στα 46'', η Κηφισιά δεν πρόλαβε να καλύψει τη διαφορά και τελικά οι Πατρινοί πήραν το μεγάλο “διπλό” με το 82-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 42-40, 58-61, 79-82
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Γλυνιαδάκης 7, Γκίκας 12, Κασελάκης 10, Χογκ 17, Λόουερι 21, Σμιθ 9, Στίγκερς Ντ. 3, Πόποβιτς, Σταμάτης.

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 15, Αργυρόπουλος, Ντίλαρντ 28, Πάλμπλαντ 6, Αθανασούλας, Γουντς 6, Μέιερ 18, Σάντλερ 7, Κουζέλογλου, Πελεκούδας 2.