//

Ο Άρης σταμάτησε την αήττητη ΑΕΚ !

Ο Άρης ήταν τελικά η ομάδα που έβαλε “φρένο” στο εντυπωσιακό 7-0 της ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 83-74 στο ΟΑΚΑ στην 8η αγωνιστική της Bas...

Ο Άρης ήταν τελικά η ομάδα που έβαλε “φρένο” στο εντυπωσιακό 7-0 της ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 83-74 στο ΟΑΚΑ στην 8η αγωνιστική της Basket League.

Ήταν το ντέρμπι της αγωνιστικής στα... χαρτιά όμως ήταν και στην πράξη στο πρώτο ημίχρονο όχι όμως και στο δεύτερο, στο οποίο ο Άρης όντας καλύτερος και εκμεταλλευόμενος και τα προβλήματα της ΑΕΚ μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο” και έφτασε στο μεγάλο “διπλό” μέσα στο ΟΑΚΑ σταματώντας το σερί 7-0 της Ένωσης. Μεγάλοι πρωταγωνιστές του οι Ουάιτ, ΜακΝιλ και Ουότερς.

Ο αγώνας...

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του καθώς οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα όμως η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Με τους Μιλόσεβιτς, Κατσίβελη και Μαυροκεφαλίδη η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και ήταν μπροστά με 6-2 στο πρώτο τρίλεπτο ενώ στα μισά της περιόδου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ και την μεγαλύτερη διαφορά(12-6). Η συνέχεια όμως ανήκε στον Άρη, ο οποίος με τους ξένους του και τον Ξανθόπουλο και με δύο σερί 4-0 πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 14-18 στο 8ο λεπτό, διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα και προηγήθηκε στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου με 20-22.

Ο Άρης εξακολούθησε να έχει τα ηνία και στη δεύτερη περίοδο στην οποία μπήκε με ένα σερί 5-0 για το 22-27 ενώ με τους Ουότερς, Χάγκινς και Ουάιτ έφτασε και στο +7(26-33) στα μισά του δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 3(34-37) στο 18ο λεπτό και οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με το 36-41.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Άρης όχι μόνο εξακολούθησε να έχει τα ηνία αλλά εκμεταλλευόμενος την χαλάρωση της ΑΕΚ μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο”. Με τους Ξανθόπουλο και ΜακΝιλ οι φιλοξενούμενοι πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 38-48 στο 22ο λεπτό ενώ από κει και μετά η διαφορά άρχισε να μεγάλες διαστάσεις. Η Ένωση δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του αγώνα “άγγιξε” και το +20(48-68) στο 29' ενώ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 53-68.

Ο Άρης διατήρησε με άνεση τα ηνία μέχρι και το 35ο λεπτό όταν μετά από ένα σερί 7-0 η ΑΕΚ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 64-73 και το παιχνίδι απέκτησε και πάλι ενδιαφέρον. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί και εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση των Θεσσαλονικιών και δύο τρίποντα από τους Κούπερ και Σάκοτα και καλάθι του Χέρστον μείωσαν και στους 7(74-81) όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και ο Άρης πανηγύρισε την πολύ μεγάλη νίκη με το 74-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83
ΑΕΚ (Σάκοτα): Σάκοτα 6, Μαυροκεφαλίδης 12, Χέρστον 4, Παπαντωνίου, Κάρτερ 13, Μιλόσεβιτς 8, Μαυροειδής 11, Κούπερ 12, Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 7, Μούρτος 6, Κοέν , Ουότερς 10, Ουάιτ 20, Χάγκινς 9, Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 15, Ζάρας 6.

* Ο Ντι Τζέι Κούπερ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την ΑΕΚ.