//

Μεγάλη ανατροπή και «διπλό» για Καβάλα, «αυτοκτόνησε» ο Κόροιβος

Τεράστια ανατροπή και νίκη πανηγύρισε στην Αμαλιάδα η Καβάλα καθώς γύρισε το παιχνίδι από το -17, επικράτησε με 78-72 του Κόροιβου στη...

Τεράστια ανατροπή και νίκη πανηγύρισε στην Αμαλιάδα η Καβάλα καθώς γύρισε το παιχνίδι από το -17, επικράτησε με 78-72 του Κόροιβου στην 16η αγωνιστική της Basket League και πήρε μεγάλη βαθμολογική “ανάσα” στην “μάχη” για την παραμονή της στην Α1.

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η Καβάλα έκανε την έκπληξη και παρόλο που αγωνίστηκε χωρίς τον μεγάλο της πρωταγωνιστή τον Χρήστο Ταπούτο μετά τα Τρίκαλα “καθάρισε” και τον Κόροιβο, ο οποίος όντας στο +17 κυριολεκτικά “αυτοκτόνησε”. Κορυφαίος της ομάδας του Στιβ Γιατζόγλου ο Κρόμα με 21 ενώ ακολούθησαν οι Λέιζερ και Ουίλιαμς. Από τους ηττημένους για άλλη μια φορά ξεχώρισε ο εντυπωσιακός Ντέιβις ενώ θετικός ήταν και ο Τρότερ.

Ο αγώνας...

Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδια διαθέσεις και ήταν κοντά όμως από το 9-10 της Καβάλας και μετά ο Κόροιβος είχε τον πρώτο λόγο. Με ένα σερί 6-0 η ομάδα της Αμαλιάδας άρχισε να ξεφεύγει με το 17-12 στο 7ο λεπτό ενώ δύο λεπτά αργότερα έφτασε και στο +7(26-19). Ωστόσο, με τρίποντο του Λέιζερ η Καβάλα μείωσε σε 26-22 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς η Καβάλα σίγησε και ο καλύτερος Κόροιβος άρχισε να μετατρέπει το παιχνίδι σε εύκολη υπόθεση. Με ένα σερί 9-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 35-24 στο 13ο λεπτό ενώ με ένα 8-0 στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στο +17(47-30). Η Καβάλα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 47-22 για τους Αμαλιαδιώτες.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε εντελώς καθώς ο Κόροιβος δεν μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο και “πλήρωσε” τα πολλά λάθη του. Από την άλλη η Καβάλα μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και με ένα σερί 14-0 να περάσει μπροστά με το 51-56 στο 28ο λεπτό. Ντέιβις και Τρότερ ισοφάρισαν όμως το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 56-58.

Η αντεπίθεση της Καβάλας είχε και συνέχεια καθώς με τους Κρόμα και Λέιζερ πήγε στο 56-62 στο 32ο λεπτό. Με τους Τρότερ, Βασιλόπουλο και Ντέιβις ο Κόροιβος ισοφάρισε σε 62-62 και το ντέρμπι δεν είχε τελειωμό ωστόσο με τους Ουίλιαμς και Λέιζερ η Καβάλα ξέφυγε πάλι με το 65-70 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ακολούθησε ένα τρίλεπτο χωρίς σκορ από τις δύο ομάδες και στη συνέχεια ο Κρόμα έκανε το 65-71 ενώ αμέσως μετά ο Χάρντινγκ μείωσε στους 4(67-71). Στο λεπτό που απέμενε ο Τρότερ μείωσε και στους 3 όμως η Καβάλα άντεξε και πήρε την τεράστια από βαθμολογικής άποψης νίκη με το 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-22, 56-58, 72-78

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Κάουνσιλ 3, Ντέιβις 23, Χριστοδούλου 2, Τρότερ 12, Βασιλόπουλος 6, Χάρις 9, Χαριτόπουλος 8, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Χάρντινγκ 6, Πουλιανίτης.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Δεμερτζής, Λέιζερ 19, Λίβας, Ουίλιαμς 13, ΜακΚι 6, Κοστόφ 4, Κρόμα 21, Σταμπουλής 4, Γιαννακίδης 9, Καλαϊτζίδης 2.