//

Απίστευτο αυτοκαλάθι, δύο παρατάσεις και πρόκριση για τον Άρη !

Την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League πανηγυρίζει ο Άρης καθώς χάρη στην ανατροπή του αλλά και το απίστευτο και όμως αληθινό αυτ...

Την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League πανηγυρίζει ο Άρης καθώς χάρη στην ανατροπή του αλλά και το απίστευτο και όμως αληθινό αυτοκαλάθι του Ζερμέιν Μάρσαλ που έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση επικράτησε με 108-103(κ.α. 81-81, α' παρ. 95-95) της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο !

Στην ιστορία θα μείνει ο δεύτερος προημιτελικός των δύο ομάδων στο Ζηρίνειο καθώς ο Ζερμέιν Μάρσαλ “σκότωσε” την ομάδα του, την Κηφισιά αφού με απίστευτο αλλά αληθινό αυτοκαλάθι ισοφάρισε σε 95-95 και έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση όπου ο Άρης όντας καλύτερος πήρε τη νίκη και πανηγύρισε την πρόκριση. Θα μπορούσαμε μάλιστα, να πούμε πως πρόκειται για διπλή “αυτοκτονία” της Κηφισιάς και γιατί λίγο πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου ήταν στο +17 αλλά και λόγω του καλαθιού του Μάρσαλ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών οι εντυπωσιακοί Ουάιτ και Ουότερς ενώ από την Κηφισιά ξεχώρισαν οι πολύ καλοί και σε αυτό το παιχνίδι Ελ-Αμίν και Κασελάκης. Στα ημιτελικά ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου.

Ο αγώνας...

Αρχικά ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα 7-0 στο πρώτο δίλεπτο όμως ο Ελ-Αμίν απάντησε με ένα δικό του 9-0 και η Κηφισιά πέρασε μπροστά. Στη συνέχεια, με τους Ουάιτ και Μούρτο οι Θεσσαλονικείς πήγαν πάλι στο +3 όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Κασελάκη και βολές του Χογκ η Κηφισιά έφτασε στο +5(26-21) στο 9ο λεπτό ενώ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 6 πόντους και το 28-22.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Άρης σίγησε σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που πάτησαν “γκάζι” και με ένα σερί 5-0 ξέφυγαν αρχικά στους 9(31-22) στο 13ο λεπτό. Στα μισά της περιόδου με πέντε συνεχόμενους πόντους του Χάγκινς και βολή του ΜακΝιλ ο Άρης μείωσε στους 5(33-28) όμως στη συνέχεια σίγησε ξανά και έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να μετατρέψει το δεκάλεπτο σε “περίπατο”. Με ένα σερί 8-0 από τους Κασελάκη και Γκίκα η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +15(44-29) στο 18', ένα λεπτό αργότερα δια χειρός Γλυνιαδάκη έφτασε και στο +17(48-31) και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 48-34 για την όντως καλύτερη Κηφισιά.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια αρχικά ο Άρης προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι ενώ η Κηφισιά διατήρησε με άνεση τα ηνία και ένα προβάδισμα ασφαλείας, με τη διαφορά να παραμένει στο +15 μέχρι το 24ο λεπτό. Κάπου εκεί ο οι Θεσσαλονικείς “ξύπνησα” και εμφανίζοντας σημάδια ανάκαμψης και ένα σερί 6-0 μείωσαν αρχικά στους 8(58-50). Μάλιστα, παρόλο που οι Γλυνιαδάκης, Κασελάκης και Χρυσικόπουλος σταμάτησαν το σερί τους στη συνέχεια με δύο τρίποντα από τους Κοέν και Ζάρα και καλάθι και βολή του Ουότερς ο Άρης πλησίασε και στους 4(63-59) και με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με το 65-61 το παιχνίδι απέκτησε ξανά ενδιαφέρον.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη είχε και συνέχεια καθώς στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με τους Ζάρα και Ουότερς έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 66-66. Όμως με ένα σερί 9-0 από τους Χρυσικόπουλο και Ελ-Αμίν η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα με το 75-66 στο 34ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα με τρεις συνεχόμενους πόντους του Κασελάκη και βολές του Γλυνιαδάκη η διαφορά πήγε πάλι σε διψήφιο νούμερο με το 79-68 όμως ο Άρης δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 9-0 αρχικά μείωσε στο καλάθι με το 79-77. Μάλιστα, με βολές του Ουάιτ και καλάθι του Κοέν πέρασε και μπροστά με το 80-81 στα 47'', ο Ελ-Αμίν με μια βολή ισοφάρισε σε 81-81 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο η Κηφισιά μπήκε με ένα σερί 6-0 από τους Γκίκα και Κασελάκη για το 87-81, οι ΜακΝιλ, Ουάιτ και Ουότερς μείωσαν στο καλάθι(88-86) στα 1:17 πριν τη λήξη όμως ο εντυπωσιακός Λεωνίδας Κασελάκης με νέο τρίποντο διατήρησε το προβάδισμα των γηπεδούχων με το 91-86. Ωστόσο, ο Άρης δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και με τους Ουάιτ, Ουότερς, Μακ Νιλ και Μούρτο κάλυψε τη διαφορά. Το φινάλε της δεύτερης παράτασης ήταν απίστευτο και κανείς δεν μπορούσε να το φανταστεί καθώς ο Ζερμέιν Μάρσαλ έκανε λάθος και με αυτοκαλάθι ισοφάρισε σε 95-95 και η Κηφισιά έχασε τη νίκη και το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση.

Εκεί η Κηφισιά μετά και το “σοκ” του καλαθιού του Μάρσαλ έμεινε από δυνάμεις και χωρίς σκορ για δυόμιση λεπτά και οι Θεσσαλονικείς που δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη πήραν μεγάλη “ανάσα” με το 95-103 και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Κασελάκης και Ελ-Αμίν “ξεκόλλησαν” την Κηφισιά όμως πια δεν είχαν τον χρόνο με το μέρος τους και τελικά με το 108-103 ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του “θρίλερ” των δύο παρατάσεων.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 103-108 (κ.α. 81-81, α' παρ. 95-95)