//

«Break» και η ΑΕΚ και έμεινε «ζωντανή»

Η ΑΕΚ απάντησε στο “ break” του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, με δικό της στην Πυλαία επικρατώντας με 68-59 και πλέον η σειρά των προημιτελικών θα κ...

Η ΑΕΚ απάντησε στο “break” του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, με δικό της στην Πυλαία επικρατώντας με 68-59 και πλέον η σειρά των προημιτελικών θα κριθεί την Μεγάλη Τετάρτη(27/4, 18:45).

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ταξίδεψαν στην Θεσσαλονίκη με στόχο να μην επιτρέψουν στον ΠΑΟΚ να τους “σκουπίσει” και να γυρίσουν τη σειρά των προημιτελικών στο ΟΑΚΑ και έχοντας με άνεση τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του σημερινού(23/4) αγώνα στην Πυλαία τα κατάφεραν. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ στην ισοφάριση της σειράς ο Μιλόσεβιτς ενώ πολύ καλός ήταν και ο συνήθης... ύποπτος ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Ο αγώνας...

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με την ΑΕΚ να μπαίνει λίγο καλύτερα αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει τα ηνία στη συνέχεια. Αρχικά η Ένωση ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 9-11 στο πρώτο τετράλεπτο όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 7-0 από τους Κλάντον και Βασιλειάδη και πέρασαν μπροστά με το 16-11 στο 6ο λεπτό. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Γκριν και Χέρστον η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα(16-17) όμως με ένα 5-0 από τους Μαργαρίτη και Σχορτσιανίτη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 21-17 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και με ένα σερί 5-0 από τον Μιλόσεβιτς πέρασε ξανά μπροστά με το 23-24. Εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ σίγησε έτρεξε ένα σερί 12-0 και ξέφυγε με το 27-36 στο 16' ενώ ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 28-39. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και στο 18ο λεπτό η διαφορά έφτασε και στο +14(30-44) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 33-46 και την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα ασφαλείας.

Η Ένωση εξακολούθησε να έχει με άνεση τα ηνία και στην τρίτη περίοδο καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έχοντας πρόβλημα και στην άμυνα και στην επίθεση το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 8(38-46) στο 22ο λεπτό. Δια χειρός Μιλόσεβιτς, ο οποίος ήταν ο ηγέτης της η ΑΕΚ έφτασε ξανά στο +14(38-52) στο 27' και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 42-53.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν λίγο σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς που κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή και με τους Βασιλειάδη και Τέπιτς μείωσαν στους 7(50-57) πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο ασταμάτητος Μιλόσεβιτς πήγε ξανά τη διαφορά στο +10, ο ΠΑΟΚ με τον Τέπιτς μείωσε πάλι στους 7(53-60) στο 37' όμως η Ένωση διατήρησε τα ηνία και με τέσσερις συνεχόμενες βολές από τους Μαυροκεφαλίδη, Καλαμπόκη και Μιλόσεβιτς πήγε πάλι στο +11(53-64) στο 1:11 πριν τη λήξη και εκεί έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες του ΠΑΟΚ. Τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με το 68-59, ισοφάρισε τη σειρά και πλέον στο ΟΑΚΑ θα έχει την ευκαιρία να “καθαρίσει” την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 33-46, 42-53, 59-68

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Βασιλειάδης 12, Δέδας, Κακαρούδης 4, Μαργαρίτης 7, Τέπιτς 8, Χάτσερ 8, Λιάπης, Μάρκοβιτς, Σχορτσιανίτης 9, Ντούβνιακ 2, Κλάντον 9.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 14, Μαυροειδής 9, Χέρστον 3, Καλαμπόκης 3, Κατσίβελης 5, Μπράουν 10, Μιλόσεβιτς 17, Σαρικόπουλος, Σάκοτα, Κάρτερ 4, Γκριν 3.