//

Τρίτωσε τις νίκες και έμεινε «ζωντανός» για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ (photos)

Αν και παραλίγο να οδηγηθεί σε άλλη μια “αυτοκτονία” αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ την... γλίτωσε και με την βοήθεια της παράτασης επικράτησε μ...

Αν και παραλίγο να οδηγηθεί σε άλλη μια “αυτοκτονία” αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ την... γλίτωσε και με την βοήθεια της παράτασης επικράτησε με 85-81(κ.α. 71-71) της Βέντσπιλς στην Πυλαία για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League και έμεινε “ζωντανός” για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ γύρισε από το -14, πήγε στο +10 όμως το πρόβλημα στην επίθεση και τα πολλά σκαμπανεβάσματα παραλίγο να φέρουν νέα “αυτοκτονία. Ωστόσο, αυτή τη φορά άντεξε και με πρωταγωνιστές τους Σάϊμπερτ, Χρυσικόπουλο, Κλάντον και Μπράιαντ πήρε την τρίτη του νίκη στο BCL και διατήρησε “ζωντανές” τις ελπίδες του για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας...

Αρχικά οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις και ήταν σε απόσταση “αναπνοής” με το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο να είναι ενδεικτικά στο 9-10 όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική καθώς από το 6' και μετά η Βέντσπιλς ανέβασε στροφές και με πρωταγωνιστή τον Κάμπελ με ένα σερί 8-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 10-20 στο 7'. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 16-24.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Λετονοί έφτασαν στο +14(16-30) όμως η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική καθώς έμειναν για επτά ολόκληρα λεπτά χωρίς σκορ και μοιραία το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα σερί 15-0 πέρασε μπροστά με το 31-30 στα μισά της περιόδου. Ακολούθησαν τρία λεπτά επιθετικής απραξίας των δύο ομάδων ώσπου ο Ζάκις “ξεκόλλησε” την Βέντσπιλς και με το 31-32 οι Λετονοί διατήρησαν το προβάδισμα. Λίγο αργότερα ο Μπράιαντ με τρεις βολές έδωσε ξανά τα ηνία στον Δικέφαλο με το 34-32 ενώ με τους Μιλιένοβιτς και Σάϊμπερτ προηγήθηκε με 39-36 στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έφτασε και στο +6(44-38) στο 22' όμως στη συνέχεια έμεινε τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και η Βέντσπιλς έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 44-44 και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Από κει και μετά, ο Δικέφαλος βρισκόταν συνεχώς μπροστά με δύο πόντους ώσπου ο Ζελιόνις έκανε το 46-47 και το 49-50 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η Βέντσπιλς έμεινε τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και ο ΠΑΟΚ για άλλη μια φορά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τους Γλυνιαδάκη, Μπράιαντ και Σάϊμπερτ και ένα σερί 11-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 60-50 στο 34' και πήρε μεγάλη “ανάσα”. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς χαλάρωσαν και ο Λομάζς έβαλε τέλος στο μπλακ άουτ των Λετονών, οι οποίοι με ένα σερί 5-0 μείωσαν στους 5(60-55) στο 35'. Ο Χρυσικόπουλος έστειλε ξανά τον Δικέφαλο στο +7 όμως ο Σκέλε με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στον πόντο με το 62-61 στο 36' και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Κλάντον και Χρυσικόπουλος έδωσαν “αέρα” στον ΠΑΟΚ με το 66-63 όμως ο Ντιν με καλάθι και βολή ισοφάρισε σε 66-66 στα 1:43 πριν τη λήξη. Ο Κλάντον με μια βολή έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με το 67-66 όμως ο Ντιν και πάλι αλλά αυτή τη φορά με βολές έκανε το 67-68 και ο Μιλιένοβιτς με καλάθι το 69-68 στα 55''. Ο Κούκσικς σημείωσε το 69-70 όμως ο Χρυσικόπουλος απάντησε για το 71-70 αλλά “ήρωας” της Βέντσπιλς στην τελευταία περίοδο ο Ντιν που το είχε πάρει προσωπικά με μια βολή ισοφάρισε σε 71-71 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Λετονοί έμειναν από δυνάμεις και από το 72-73 δια χειρός Ντιν και μετά παραδόθηκαν στον ΠΑΟΚ. Με ένα σερί 11-0 από τους Χρυσικόπουλο, Κλάντον, Μπράιαντ και Μιλιένοβιτς ο Δικέφαλος πήγε στο +10(83-73) ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης και “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο Ζελιόνις με καλάθι και βολή μείωσε σε 83-76 ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος πάλι με καλάθι και βολή μείωσε στους με το 85-81 όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του και με αυτό να είναι το τελικό σκορ ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-36, 49-50, 85-81 (κ.α. 71-71)