//

Ισοπαλία και πάει στην Γαλλία για την πρόκριση ο Άρης (pics)

Ο Άρης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του, ήρθε ισόπαλος με 67-67 με την Βιλερμπάν στο “ Nick Galis Hall” στο πρώτο παιχνίδι γι...

Ο Άρης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του, ήρθε ισόπαλος με 67-67 με την Βιλερμπάν στο “Nick Galis Hall” στο πρώτο παιχνίδι για τους “16” του Basketball Champions League και πλέον θέλει νίκη έστω και με έναν πόντο στην Γαλλία γα να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν ήταν και στην καλύτερή τους μέρα και εξαρχής ήταν δεδομένο ότι είχαν δύσκολο έργο με την Βιλερμπάν και έτσι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη στο “σπίτι” τους και πλέον με την ισοπαλία η πρόκριση θα κριθεί στην Γαλλία όπου ο Άρης θέλει νίκη έστω και με έναν πόντο.

Ο αγώνας...

Ο Άρης ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και ήταν στο +6(10-4) στο πρώτο τετράλεπτο όμως με την είσοδο του Ούτερ η Βιλερμπάν κάλυψε τη διαφορά και αρχικά ισοφάρισε σε 13-13 στο 8' ενώ με βολή του Νουά πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 15-16. Μάλιστα, χάρη στον Ούτερ οι Γάλλοι ξέφυγαν και με το 15-21 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το 17-21.

Η Βιλερμπάν εξακολούθησε να έχει τα ηνία μέχρι το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και το 21-27 όμως με τον Κάμινγκς να είναι σε πολύ καλή μέρα ο Άρης γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε ξανά με το 30-29 στο 17'. Με τον Τζάκσον να βάζει και εκείνος το “λιθαράκι” το οι Θεσσαλονικείς έφτασαν και στο +4(37-33) όμως με την Βιλερμπάν να μειώνει με το τρίποντο του Νέλσον το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 37-36.

Οι παρατηρήσεις του Δημήτρη Πρίφτη στην ανάπαυλα έπιασαν τόπο καθώς οι “κίτρινοι” μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 53-43 στο 27'. Όμως, παρόλο που στη συνέχεια διατήρησε τα ηνία δεν μπόρεσε να κρατήσει και την διαφορά και η Βιλερμπάν μείωσε στους 5 με το 54-49 του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Άρης δεν μπόρεσε να διατηρήσει το μικρό προβάδισμα και η Βιλερμπάν αρχικά ισοφάρισε σε 60-60 στο 34' και ένα λεπτό αργότερα δια χειρός Νέλσον πέρασε ξανά μπροστά με το 60-62. Ο Κάμινγκς ισοφάρισε σε 62-62 και το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το τέλος με τον Ουάτκινς να δίνει “αέρα” 4 πόντων(62-66) στην Βιλερμπάν και τον Τσαϊρέλη να απαντάει με ένα 5-0 για το 67-66 στο 39'. Στο λεπτό που απέμενε ο Χοτζ με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό 67-66 αφού στη συνέχεια τόσο ο ίδιος όσο και ο Ζάρας αστόχησαν σε προσπάθεια για τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-36, 54-49, 67-67

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 9, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 9, Κάμινγκς 21, Μούρτος, Σίμτσακ, Γκόρντον 4, Γιάνκοβιτς 13, Καββαδάς 5.

Βιλερμπάν (Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 10, Μίτσαμ 4, Ούτερ 14, Λανγκ 7, Σι 9, Νουά 3, Χοτζ 5, Νέλσον 10, Ουάτκινς 5.