//

Ο φοβερός Κολοσσός τιμώρησε την κακή ΑΕΚ ! (pic)

Έχοντας τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στη Ρόδο ο Κολοσσός πήρε νέα μεγάλη νίκη καθώς επικράτησε με 81-78 της κακής ΑΕΚ στο ...

Έχοντας τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στη Ρόδο ο Κολοσσός πήρε νέα μεγάλη νίκη καθώς επικράτησε με 81-78 της κακής ΑΕΚ στο κατάμεστο Βενετόκλειο ια την 4η αγωνιστική της Basket League και συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον προπονητή της Σωτήρη Μανωλόπουλου, ο οποίος χειρουργήθηκε μέσα στην εβδομάδα δεν έδειξε το καλό της πρόσωπο στο παιχνίδι στη Ρόδο και το “πλήρωσε”. Ο μαχητικός έτσι και αλλιώς Κολοσσός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και συνεχίζοντας το εξαιρετικό ξεκίνημα στη φετινή σεζόν τρίτωσε τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας...

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι στη Ρόδο καθώς αν και ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-4 στο πρώτο τετράλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 15-13 στο 7', η ΑΕΚ με τους Λαρεντζάκη, Γκριν και Μπάρλοου και χάρη στην ευστοχία της στα τρίποντα προσπέρασε πρώτη φορά με το 15-16 ενώ λίγο πιο μετά ο Μαυροειδής με βολές έκανε το 17-19 στο 9'. Όμως, με ένα σερί 6-0 από τους Ράιτ και Σταμάτη ο Κολοσσός πήρε πάλι τα ηνία με το 23-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ροδίτες εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο λόγο και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου καθώς έφτασαν στο +6(28-22) όμως με ένα σερί 10-0 από τους Σάκοτα, Ελονού και Μπάρλοου η ΑΕΚ προσπέρασε με το 28-32 στο 16'. Στη συνέχεια, με τους Πρόστραν και Γκρίφιν ο Κολοσσός έφτασε δύο φορές στην ισοφάριση 36-36 στο 18' ενώ ένα λεπτό αργότερα με έξι πόντους του Γκρίφιν πέρασε ξανά μπροστά με το 40-39 και αμέσως μετά ήταν στο 43-41 όμως με τρίποντο του Χάρις η ΑΕΚ με το 43-44 είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τον Γκρίφιν να συνεχίζει να δρα ανενόχλητος ο Κολοσσός ξέφυγε πάλι με το 49-44 στο 12' ενώ εκμεταλλευόμενος την κακή εμφάνιση της ΑΕΚ, έτρεξε ένα σερί 9-0 και πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 58-46 στα μισά της τρίτης περιόδου. Δύο λεπτά αργότερα, Γκρίφιν και Τζόουνς διατήρησαν το +12(61-49), με ένα 6-0 από τους Ελονού και Σάκοτα η Ένωση εμφανίζοντας μικρά σημάδια ανάκαμψης μείωσε σε 61-55 όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 65-57.

Μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστική πια περίοδο η ΑΕΚ με τους Ξανθόπουλο και Ελονού μείωσε στους 5(67-62), ο Χάρις απάντησε με τρίποντο για το 70-62 ενώ αμέσως μετά οι δύο ομάδες έμειναν δύο λεπτά χωρίς σκορ. Παρά τις προσπάθειες των Μαυροειδή και Γκριν ο Κολοσσός διατήρησε τα ηνία και με το 77-69 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη “καθάρισε” το παιχνίδι. Με τους Γκριν και Σάκοτα η ΑΕΚ μείωσε στους 5(79-74) και με τους Γκριν και Τζέιμς στους 3 με το 81-78 στα 2'' όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της και τελικά με αυτό να είναι το τελικό σκορ οι Ροδίτες πανηγύρισαν την πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 81-78
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής 1, Σταμάτης 4, Χάρις 11, Τζόουνς 4, Γκρίφιν 22, Σχίζας 8, Πρόστραν 13, Ράιτ 15, Μπρέι 4.

ΑΕΚ (Παπαχατζής): Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 9, Μαυροειδής 11, Λαρεντζάκης 2, Ελονού 10, Γκριν 18, Τζέιμς 2, Σι, Μπάρλοου 17, Χάρις 6.