//

Μεγάλο «διπλό» για το Λαύριο στο Ρέθυμνο (pic)

Μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε “περίπατο” το Λαύριο πανηγύρισε μεγάλο “διπλό” καθώς επικράτησε εύκολα με 95-73 του Ρεθύμνου για τ...

Μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε “περίπατο” το Λαύριο πανηγύρισε μεγάλο “διπλό” καθώς επικράτησε εύκολα με 95-73 του Ρεθύμνου για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Αρχικά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άρχισε να ανεβάζει “στροφές” και εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα του Ρεθύμνου και πρωταγωνιστές τον εντυπωσιακό Γκρέι και τους Νίξον και Τζόνσον μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο” και πήρε εύκολα την δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Από το Ρέθυμνο “διασώθηκαν” ο εξαιρετικός για άλλη μια φορά Χάρης Γιαννόπουλος αλλά και ο Ρόμπερτσον.

Ο αγώνας...

Με την ίδια... διάθεση μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο πρώτο τετράλεπτο το Λαύριο ήταν στο +4 με το 6-10 και το 8-12 όμως με ένα 5-0 το Ρέθυμνο προσπέρασε με το 13-12 στο 7'. Από κει και μετά, κάθε φορά που οι Κρητικοί έπαιρναν μια διαφορά 2-3 πόντων οι φιλοξενούμενοι ισοφάριζαν και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 23-22.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Γιαννόπουλου το Ρέθυμνο έφτασε και στο +4(26-22) όμως το Λαύριο απάντησε με ένα σερί 9-0 από τους Τζόνσον και Μουρ και προσπέρασε πάλι με το 26-31 στο 13'. Ακολούθησε νέο σερί αυτή τη φορά 7-0 από τους Ρόμπερτσον και Ντάνιελς και το Ρέθυμνο πήρε πάλι τα ηνία με το 33-31 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, οι Κρητικοί χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 5-0 πήγαν στο 33-38 ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκαν με το 35-40.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς από ντέρμπι εξελίχθηκε σε “περίπατο” για τους φιλοξενούμενους. Αρχικά χρειάστηκε να περάσουν δυόμιση λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο για να ανοίξει το σκορ και τον Γκούντγουιν να μειώνει σε 37-40 ενώ με τέσσερις πόντους του Γιαννόπουλου το Ρέθυμνο πλησίασε στο καλάθι με το 41-43 στο 23'. Αμέσως μετά το Λαύριο με δύο τρίποντα του Γκρέι ξέφυγε με το 41-49 ενώ λίγο αργότερα με νέα “βόμβα” από τον Αμερικανό πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 42-52. Από κει και μετά, οι Κρητικοί σίγησαν και το Λαύριο που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη με ένα σερί 8-0 από τους Νίξον και Κουζέλογλου εκτόξευσε τη διαφορά στο +16(44-60) στο 27' και μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο”. Ακολούθησε και ένα 5-0 από τους Κακλαμανάκη και Γκρέι και η διαφορά έφτασε και το +19(46-65) και λίγο αργότερα με νέο τρίποντο από τον Κουζέλογλου το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 51-70.

Με έξι πόντους του εντυπωσιακού και σε αυτό το παιχνίδι Χάρη Γιαννόπουλο το Ρέθυμνο μείωσε στους 14(57-71) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ενώ λίγο αργότερα οι Μέντλοκ και Ρόμπερτσον έριξαν τη διαφορά και στους 11(65-76). Στη συνέχεια, ο Μέντλοκ συνέχισε να προσπαθεί για την ανατροπή όμως ο Νίξον με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε ξανά τη διαφορά στο +16(69-85) στο 36' και έβαλε τέλος στις ελπίδες των Κρητικών. Στο τετράλεπτο που απέμενε το Ρέθυμνο όπως και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή, η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους και τελικά με το 73-95 το Λαύριο πανηγύρισε την εύκολη και μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95
Ρέθυμνο (Βετούλας): Γιαννόπουλος 19, Χριστοδούλου 8, Ντάνιελς 8, Ρόμπερτσον 17, Κώττας 1, Μούντι 1, Μέντλοκ 10, Γκούντγουιν 9, Ράιτ, Θεοδωρίδης, Παναρετάκης.
Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κουζέλογλου 6, Νίξον 16, Κακλαμανάκης 7, Τζόνσον 14, Μουρ 8, Γκρέι 25, Μέγιερ 5, Ουίγκινς 8, Λέγκικας 2, Παπαδημητρίου.