//

Χαλαρά τον Προμηθέα πριν την Βιτόρια (pics)

Παρά την χαλάρωση του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε το... καθήκον του επικρατώντας εύκολα με 96-64 του Προμηθέας ...

Παρά την χαλάρωση του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε το... καθήκον του επικρατώντας εύκολα με 96-64 του Προμηθέας Πάτρας στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Basket League και πλέον βάζει “πλώρη” για τον αγώνα της Παρασκευής(3/11) με την Μπασκόνια στην Βιτόρια.

Παρόλο που στα 30 πρώτα λεπτά του αγώνα οι “πράσινοι” είχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα καθώς από το +13 επέτρεψαν στον Προμηθέα να μειώσει και στους 7 και από το +24 στους 9 στην τελευταία περίοδο πάτησαν “γκάζι” και τελικά “διέλυσαν” τους Πατρινούς με το τελικό +32. Σε πολύ καλή μέρα ήταν ο Γκιστ που σταμάτησε στους 19 ενώ οι Καλάθης και Ρίβερς είχαν από 14. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν ο Μιλόσεβιτς με 19, ο Φαγιέ με 11 και ο Χολ με 10 πόντους.
Πλέον, ο Παναθηναϊκός Superfoods θα επικεντρωθεί στο δύσκολο παιχνίδι της Παρασκευής(3/11) με την Μπασκόνια στην Ισπανία για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο αγώνας...

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έδειξε με το “καλημέρα” τις διαθέσεις του καθώς με τον Σίνγκλετον να έχει μπει ορεξάτος ξεκίνησε με ένα σερί 11-0 και δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να είναι ανταγωνιστικός ούτε καν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα οι Πατρινοί μπήκαν στο σκορ ενώ με τους Βουγιούκα, Λοτζέσκι, Λεκαβίτσιους και Σίνγκλετον οι “πράσινοι” έφτασαν και στο +13(24-11) στο 7'. Ωστόσο, στο τρίλεπτο που απέμενε μια μικρή χαλάρωση των γηπεδούχων επέτρεψε στον Προμηθέα με καλή άμυνα και τους Χολ και Μιλόσεβιτς να μειώσει στους 7 με το 29-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η χαλάρωση του Παναθηναϊκού Superfoods συνεχίστηκε και στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου και ο Προμηθέας παρέμεινε στο -7 με το 33-26. Κάπου εκεί οι φωνές του Τσάβι Πασκουάλ έπιασαν τόπο, οι “πράσινοι” σοβαρεύτηκαν με αποτέλεσμα με ένα σερί 14-0 να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +24(52-28) στο 18' και ο αγώνας να μετατραπεί σε “περίπατο”. Οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν πάλι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 54-32.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods άργησε να πάρει μπροστά με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς έμεινε τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και ο Προμηθέας που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη με ένα σερί 9-0 μείωσε στους 13(54-41). Ο Ρίβερς “ξεκόλλησε” τον Εξάστερο ενώ οι Γκιστ και Παππάς έφεραν και το +14 και το σκορ στο 27' ήταν στο 61-47. Στη συνέχεια με ένα σερί 5-0 από τους Φαγιέ και Σαλούστρο ο Προμηθέας έριξε ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 61-52 όμως με ένα 4-0 από τους Καλάθη και Γκιστ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +13 με το 65-52.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με τρίποντο του Λίποβι ο Προμηθέας μείωσε ξανά στους 10(65-55) όμως από κει και μετά δεν είχε άλλες δυνάμεις για να κοντράρει τον Παναθηναϊκό Superfoods και από το 71-60 στο 33' και μετά έμεινε έξι λεπτά χωρίς σκορ και ουσιαστικά παραδόθηκε και ο Εξάστερος, ο οποίος ανέβασε “στροφές” και με ένα σερί 23-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +34(94-60) στο 38' και πια τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Τελικά η εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods ήρθε με το 96-64.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 54-32, 65-52, 96-64

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Βουγιούκας 8, Καλάθης 14, Παππάς 7, Ρίβερς 14, Γκιστ 19, Ντένμον, Όγκαστ 4, Λεκαβίτσιους 7, Λοτζέσκι 8, Σίνγκλετον 9, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 2, Σαλούστρος 6, Φαγιέ 11, Χολ 10, Έβανς 7, Λίποβι 7, Γερομίχαλος, Τουντζιαράκης, Μιλόσεβιτς 19, Σκούφης, Δημάκος, Σανδραμάνης.