//

Breaking News:

latest

«Αυτοκτόνησε» στη Βιτόρια ο Παναθηναϊκός (pics)

Μια μεγάλη ευκαιρία μέσα από τα χέρια του έχασε ο Παναθηναϊκός Superfoods για το πρώτο του “διπλό” στη φετινή Ευρωλίγκα καθώς αν και 33&...

Μια μεγάλη ευκαιρία μέσα από τα χέρια του έχασε ο Παναθηναϊκός Superfoods για το πρώτο του “διπλό” στη φετινή Ευρωλίγκα καθώς αν και 33'' πριν το τέλος ήταν στο +4 τελικά ηττήθηκε με 85-84 από την Μπασκόνια στη Βιτόρια για την 5η αγωνιστική.

Οι “πράσινοι” μπήκαν καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη συνέχεια χαλάρωσαν και πλήρωσαν το πρόβλημα στην άμυνα, τις βολές και τα ριμπάουντ όμως παρόλο που βρέθηκαν στο -11 στο 6' και στο -10 στο 17' στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκαν και γύρισαν το παιχνίδι. Όμως, αν και χάρη στους εξαιρετικούς Παππά, Γκιστ και Καλάθη είχαν τα ηνία και 33'' πριν το τέλος ήταν στο +4 τελικά “αυτοκτόνησαν” καθώς επέτρεψαν στην Μπασκόνια με ένα 5-0 στη λήξη να του “κλέψει” τη νίκη.

Ο αγώνας...

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι καθώς αρχικά ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε καλύτερα ενώ το φινάλε του πρώτου μέρους του αγώνα ανήκε στην Μπασκόνια. Ο Εξάστερος ξεκίνησε με ένα 4-0 , με τον Καλάθη να έχει μπει “ζεστός” στο πρώτο δίλεπτο πήγε στο +5(4-9) ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 7-11. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” σίγησαν καθώς έμειναν τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και οι Ισπανοί που δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα σερί 15-0 όχι μόνο προσπέρασαν αλλά πήγαν και σε διψήφια διαφορά και νταμπλ σκορ με το 22-11 στο 6'. Αμέσως μετά, ο Εξάστερος “ξύπνησε” και με τους Σίνγκλετον, Καλάθη και Παππά μάζεψε τη διαφορά και μείωσε στους 3 με το 27-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Σίνγκλετον ο Παναθηναϊκός Superfoods έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 27-27 όμως στη συνέχεια παρόλο που έμεινε κοντά στο σκορ δεν μπόρεσε να προσπεράσει. Η Μπασκόνια απάντησε με ένα σερί 7-0 και διατήρησε το προβάδισμα και με τους Γκρέιντζερ, Σενγκέιλα και Μπομπουά να συνεχίζουν την καλή τους εμφάνιση η διαφορά πήγε πάλι σε διψήφιο νούμερο με το 42-32 στο 17'. Ακολούθησαν τρία τρίποντα, δύο από τον Σίνγκλετον και ένα από τον Ρίβερς και ο Εξάστερος πλησίασε και πάλι με το 46-43 στο 19' ενώ ο Γκιστ μείωσε και στους 2 με το 47-45 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο Παναθηναϊκός
Superfoods μπήκε βελτιωμένος και γύρισε το παιχνίδι. Η Μπασκόνια με τους Τζάνινγκ, Σενγκέιλα και Γκρέιντζερ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 54-48 στο 22' καθώς με ένα σερί 10-0 από τους Παππά, Γκιστ και Ρίβερς ο Παναθηναϊκός Superfoods με το 54-58 στο 24' πέρασε πρώτη φορά μπροστά μετά το ξεκίνημα του αγώνα. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” έφτασαν και στο +6(61-67) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 63-67.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να εξακολουθούν να είναι κοντά. Μπαίνοντας οι Ισπανοί μείωσαν στο καλάθι αλλά οι Λεκαβίτσιους και Γκιστ έστειλαν ξανά τον Παναθηναϊκό Superfoods στο +7(65-72) στο 32' ενώ τρία λεπτά αργότερα με τον Γκιστ να “χτυπάει” ξανά ήταν στο +5(69-74). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με ένα σερί 5-0 από τους Τζάνινγκ και Σενγκέιλα ξεκίνησαν την τελική τους αντεπίθεση φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα με το 74-74 στο 36'. Οι Καλάθης και Παππάς διατήρησαν το προβάδισμα του Εξάστερου και διαμόρφωσαν το 78-83 στο 38' ενώ ο Παππάς έκανε και το 80-84 στα 33''. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα πανηγύριζε το μεγάλο “διπλό”, οι δύο από τους μεγάλους πρωταγωνιστές των Ισπανών οι Γκρέιντζερ και Μπομπουά δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και με ένα σερί 5-0 “έγραψαν” τον επίλογο με το 85-84 με το οποίο η Μπασκόνια πανηγύρισε την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 63-67, 85-84

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Βουγιούκας, Καλάθης 14, Παππάς 22, Ρίβερς 12, Γκιστ 16, Όγκαστ, Σίνγκλετον 15, Ντένμον 2, Γκάμπριελ, Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι.

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Χουέρτας 2, Τίμμα , Μαλμάνις 2, Γκρέιντζερ 20, Σενγκέιλα 15, Γκαρίνο, Μπομπουά 15, Τζάνινγκ 12, Ποιριέρ 8, Βόγκτμαν 2, Ντιόπ.

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα