//

Μεγάλο διπλό για Κόροιβο, «αυτοκτόνησε» ο Άρης (pic)

Μια μεγάλη ανατροπή και νίκη πέτυχε ο Κόροιβος Αμαλιάδας καθώς αν και ήταν στο -11 στο 30' γύρισε το παιχνίδι και επικρατώντας με ...

Μια μεγάλη ανατροπή και νίκη πέτυχε ο Κόροιβος Αμαλιάδας καθώς αν και ήταν στο -11 στο 30' γύρισε το παιχνίδι και επικρατώντας με 68-66 του Άρη στο “Nick Galis Hall” για την 14η αγωνιστική της Basket League πήρε μεγάλη βαθμολογική “ανάσα”. Νέα οδυνηρή ήττα για τον Άρη που “βυθίστηκε” και άλλο.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και ήδη από το 8' είχε διψήφια διαφορά, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχε τα ηνία ενώ στο 30' ήταν στο +11 και όλα έδειχναν πως θα “καθάριζε” το παιχνίδι. Υπολόγιζε όμως χωρίς τον μαχητικό Κόροιβο και τους ξένους του και παθαίνοντας μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο “αυτοκτόνησε”. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου δεν πτοήθηκε από το +11 το πάλεψε ως το τέλος και με πρωταγωνιστές τους Ντεκοζί, Κάρσον και Πόσλει δικαιώθηκε παίρνοντας το μεγάλο “διπλό” στη Θεσσαλονίκη, με το οποίο πήρε μεγάλη “ανάσα” στην “μάχη” της παραμονής στην μεγάλη κατηγορία.

Ο αγώνας...

Σε αντίθεση με τον Κόροιβο ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα 5-0 ενώ με τον Φλιώνη να έχει μπει “ζεστός” ήταν στο +7(8-1) στο πρώτο τρίλεπτο αλλά και σε νταμπλ σκορ στο 5' με το 12-6. Μάλιστα, εκμεταλλευόμενος το κακό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και με “όπλο” του τα ριμπάουντ και με τους Μποχωρίδη και Ντούβιερ πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 21-11 στο 8'. Στη συνέχεια, ο Κόροιβος εμφάνισε σημάδια ανάκαμψης και με ένα σερί 7-0 από τους Κόουν, Φλόρβες και Ντεκοζί μείωσε στους 3(21-18) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 23-18.

Η αντεπίθεση του Κόροιβου συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και σε συνδυασμό με τα λάθη και την χαλάρωση του Άρη τα πράγματα άλλαξαν. Μπαίνοντας με ένα σερί 7-0 από τον Κόουν η ομάδα της Αμαλιάδας πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 23-25 και από κει και μετά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Κάθε φορά που ο Άρης έπαιρνε ένα προβάδισμα 2-3 πόντων ο Κόροιβος ισοφάριζε και ενδεικτικά όταν οι Θεσσαλονικείς ήταν στο +4(31-27) στα μισά της περιόδου οι Ντεκοζί, Σαχπατζίδης και Σκουλίδας έδωσαν τα ηνία στον Κόροιβο με το 33-34 στο 18'. Αμέσως μετά, με ένα 5-0 από τον εντυπωσιακό σήμερα Δημήτρη Φλιώνη ο Άρης ξέφυγε λίγο με το 39-34 όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και αυτή τη φορά και με το τρίποντο του Κόουν το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 39-37.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Κόροιβος έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 45-44 στο 23' όμως στη συνέχεια σίγησε και ο Άρης που ανέβασε πάλι “στροφές” και με τον Πουλιανίτη να κάνει καλή δουλειά στην άμυνα και τον Ντουβιέρ να είναι εξαιρετικός και στην άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 7-0 από τους δύο τους αρχικά πήγε πάλι στους 8 με το 52-44 στα μισά της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς δεν έμειναν εκεί και με ένα 4-0 από τους Μποχωρίδη και Ντουβιέρ έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά με το 56-45 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι πήρε “φωτιά” καθώς ο Άρης έπαθε μπλακ άουτ και έμεινε τεσσεράμισι λεπτά χωρίς σκορ και ο Κόροιβος που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη έκανε την τελική του αντεπίθεση ανατροπή και με ένα σερί 9-0 από τους Ντεκοζί, Πόσλει και Σπυριδωνίδη μείωσε στο καλάθι με το 56-54 στο 34'. Αμέσως μετά, ο Μποχωρίδης με τρίποντο “ξεκόλλησε” τους Θεσσαλονικείς, ο Σκουλίδας απάντησε με τον ίδιο τρόπο όμως με το 4-0 από τους Μποχωρίδη και Χρηστίδη που ακολούθησε ο Άρης πήρε μεγάλη “ανάσα” με το 63-57 στο 36'. Ο Κόροιβος δεν πτοήθηκε και οι Ντεκοζί, Πόσλει και Κάρσον μείωσαν στο καλάθι(63-61) και το ντέρμπι δεν είχε τελειωμό. Ο Μποχωρίδης με νέο μεγάλο τρίποντο “έσωσε” ξανά τον Άρη όμως με καλάθι του Κάρσον και τρίποντο του Πόσλει ο Κόροιβος ισοφάρισε σε 66-66 στα 1:21 πριν τη λήξη και το θρίλερ συνεχίστηκε. Στη συνέχεια, Αθηναίου και Πόσλει αστόχησαν σε τρίποντο όπως και ο Μπελ στα 15'' ενώ ο Κάρσον με λέι απ έδωσε το προβάδισμα στον Κόροιβο με το 66-68 στα 1,8''. Μετά το τάιμ άουτ που ακολούθησε ο Άρης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον ελάχιστο χρόνο που είχε στην επαναφορά με τον Μποχωρίδη να αστοχεί σε τρίποντο και με αυτό να είναι το τελικό σκορ ο Κόροιβος πανηγύρισε την τεράστια σε βαθμολογική σημασία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-37, 56-45, 66-68
Άρης (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 15, Φλιώνης 14, Μούρτος, Αθηναίου 2, Τσαϊρέλης, Μπελ 4, Ντουβιέρ 14, Πουλιανίτης 3, Χρηστίδης 2, Μάρας 8, Προύιτ 4.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Σπυριδωνίδης 2, Σαχπατζίδης 4, Ντεκοζί 16, Κάρσον 10, Πόσλει 4, Χάινς 3, Φλόρβες 2, Κόουν 12, Μιλεντίγιεβιτς, Σκουλίδας 5.