//

Breaking News:

latest

Πήρε μπροστά εκτός έδρας η ΑΕΚ (pic)

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της και μάλιστα συνεχόμενη πήρε η ΑΕΚ καθώς πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα επικρατώντας των Θεσσαλών με 8...

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της και μάλιστα συνεχόμενη πήρε η ΑΕΚ καθώς πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα επικρατώντας των Θεσσαλών με 82-71 για την 14η αγωνιστική της Basket League και μπήκε με το “δεξί” στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Χωρίς να πραγματοποιήσει σούπερ εμφάνιση η ΑΕΚ με πρωταγωνιστές τους Καββαδά, Γκριν, Μαυροειδή και Σάκοτα ξεπέρασε το εμπόδιο των μαχητικών Τρικάλων και πήρε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου.

Ο αγώνας...

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι καθώς αρχικά η ΑΕΚ μπήκε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε με 5-9 στο πρώτο πεντάλεπτο όμως τα Τρίκαλα βρήκαν άμεσα ρυθμό και με τους Τέγιτς και Τζόουνς πήραν τα ηνία με το 16-11 στο 8ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Σάκοτα με τέσσερις βολές και ο Γκρέι με δύο καλάθια έδωσαν πάλι το προβάδισμα στην Ένωση με το 17-19, ο Λούντζης απάντησε με τρίποντο και τελικά με ένα 3-0 από τον Μαυροειδή το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 20-22.

Η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο και ένα μικρό προβάδισμα σε όλη την δεύτερη περίοδο όμως τα Τρίκαλα εξακολούθησαν να της βάζουν δύσκολα και να παραμένουν σε απόσταση “αναπνοής” με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι ενδεικτικά στο ισόπαλο 30-30. Με τους Βασιλόπουλο και Καββαδά η Ένωση ξέφυγε λίγο με το 32-39 στο 17' και παρόλο που λίγο αργότερα ο Φιλντς μείωσε στους 4(37-41), ο πολύς καλός σήμερα Βασίλης Καββαδάς έκανε το 37-45 ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 40-45.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα και τα Τρίκαλα παρέμειναν πολύ ανταγωνιστικά. Στο 23' οι Θεσσαλοί πλησίασαν στο καλάθι(45-47) όμως με τους Γκριν, Μαυροειδή και Τζέιμς η Ένωση πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 49-59 στο 27'. Τα Τρίκαλα δεν πτοήθηκαν και λίγο αργότερα με τους Καλογιαννίδη και Τζόουνς μείωσαν στους 5(57-62), διαφορά με την οποία έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο(59-64).

Στον ίδιο ρυθμό πήγε και η τελευταία περίοδος με την ΑΕΚ να διατηρεί τα ηνία και τα Τρίκαλα να προσπαθούν για την ανατροπή αλλά να μην μπορούν να πλησιάσουν. Με ένα σερί 5-0 από τους Καββαδά και Γκριν η Ένωση έφτασε στο +13(62-75) στο 35' και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα. Μάλιστα, με τους Λαρεντζάκη και Σάκοτα “άγγιξε” και το +15 με το 67-82 στο 38' και τελικά η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ ήρθε με το 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-45, 59-64, 71-82

Τρίκαλα (Τακιανός): Λούντζης 12, Τζόουνς 13, Σλαφτσάκης 7, Τέγιτς 9, Χατζηνικόλας 3, Τάταρης 1, Φιλντς 10, Καλογιαννίδης 2, Κανάτσεβιτς 2, Θέιμς 12, Καράγιωργος, Σκουλούδης,.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 12, Μαυροειδής 13, Λαρεντζάκης 7, Γκριν 12, Τζέιμς 6, Χάρις 5, Χάντερ 2, Καββαδάς 16, Μπάρλοου, Άτιτς, Βασιλόπουλος 7.

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα