//

Σλοβενία - Βουλγαρία 67-59

Η Σλοβενία αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες κόντρα στην Βουλγαρία, όμως τελικά πήρε το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Βουλγαρία με 67-59. Οι...

Οι Βούλγαροι αποδείχτηκαν "σκληρά καρύδια", αλλά η ομάδα του Γιούρι Ζντοβς ήταν εκείνη που χαμογέλασε με τη λήξη του ματς.
Ο αγώνας:

Οι Σλοβένοι θέλησαν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους, ώστε να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Παρόλα αυτά, οι Βούλγαροι δεν επέτρεψαν στην Σλοβενία να ξεφύγει στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-13 για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβς. Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες δεν απέδιδαν καλό μπάσκετ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει την Σλοβενία μπροστά με 29-25. Το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 12-12...

Οι Σλοβένοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση παρά τις προσπάθειες του Ρόουλαντ να μειώσει για την Βουλγαρία. Με αυτόν τον τρόπο η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με επτά πόντους προβάδισμα για την Σλοβενία (47-40). Στα τελευταία δέκα λεπτά η Βουλγαρία κατάφερε να περάσει μπροστά, όμως οι Σλοβένοι έφτασαν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 67-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 29-25, 47-40, 67-59.

Σλοβενία (Ζντοβς): Σλόκαρ 4, Λάκοβιτς 6(2), Όζμπολτ 4, Σμόντις, Ούντριχ 3, Μούριτς, Γκ. Ντράγκιτς 13, Γιαγκότνικ 3, Ζ. Ντράγκιτς 12, Μπέγκιτς 4, Λόρμπεκ 18(1).

Βουλγαρία (Μπαρκόφσκι): Ντ. Ιβάνοφ 5, Κ. Ιβάνοφ 5, Ρόουλαντ 20, Κοστόφ 7(1), Βιντένοφ 14(2), Μαρίνοφ, Αβράμοφ 2, Γκεοργκίεφ 2, Μπάνεφ, Βαρμπάνοφ 4.

Πηγή:Sport24