//

Τουρκία-Πορτογαλία 79-56.

Ο αγώνας ανάμεσα στην Τουρκία και την Πορτογαλία εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τη γείτονα χώρα να συντρίβει την ομάδα του Πάλμ...

Ο αγώνας ανάμεσα στην Τουρκία και την Πορτογαλία εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τη γείτονα χώρα να συντρίβει την ομάδα του Πάλμα με 79-56.

Από πλευράς Τουρκίας ξεχώρισαν οι Τούρκογλου και Καντέρ με 14 πόντους έκαστος , ενώ είναι ξεκάθαρο ότι η Πορτογαλία δεν μπορούσε να προσφερθεί ούτε για προπόνηση στην κατά πολύ ποιοτικότερη τούρκικη ομάδα
Ο αγώνας:

Σε μία πολύ μέτρια πρώτη περίοδο η Τουρκία έχοντας για ηγέτη τον Τούρκογλου με 7 πόντους, κατάφερε να προηγηθεί με 15-9 της Πορτογαλίας και να βάλει από νωρίς τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση. Στην Β΄περίοδο η κυριαρχία της Τουρκίας συνεχίστηκε και έτσι στο 13΄ οι Τούρκοι προηγήθηκαν των Πορτογάλων με νταμπλ σκορ (22-11)! Τελικά έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 12 πόντους(39-27), με τους Τούρκογλου και Καντέρ να έχουν ξεχωρίσει από  την τουρκική ομάδα.

Στην Γ΄περίοδο η Τουρκία συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι το +26 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, σε αυτήν την περίοδο κορυφαίος από πλευράς Τουρκίας ήταν ο Ονάν, ενώ από πλευράς Πορτογαλίας μόνο ο Μιράντα μπορεί να θεωρηθεί ότι προσπάθησε να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση. Στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι με σβηστές τις μηχανές και πολλές αλλαγές ολοκλήρωσαν το ματς με 79-56 χωρίς να συμβεί κάτι το αξιόλογο.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 39-27,64-38,79-56

Tουρκία(Ενέ): Ακιόλ 8, Γκιουλέρ 1, Πρέλτζιτς 9, Ονάν 10(2), Ιλιασόβα 6(1), Τουρκγιλμάζ 2, Τουντσερί 2, Σαβάς 5, Ασίκ 4, Αρσλάν 4(1), Καντέρ 14, Τούρκογλου 14(2).

Πορτογαλία(Πάλμα): Ταβάρες 5(1), Κόστα, Μινχάβα 3, Σόουζα, Φονσέκα 4, Ντα Σίλβα 9, Αντράντε 5(1), Σίλβα 3, Εβόρα 12, Γκονσάλβες 2, Μιράντα 8(2), Σάντος 5.

Πηγή:Sport24