//

Κροατία - Φινλανδία 84-79

Οι Κροάτες δεν έπρεπε απλά να... ιδρώσουν για να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Φινλανδούς, οι οποίοι πάλεψαν μέχρι το τελευτ...

Οι Κροάτες δεν έπρεπε απλά να... ιδρώσουν για να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Φινλανδούς, οι οποίοι πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γιοσίν Βράνκοβιτς πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 84-79 και μπήκε με νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Λιθουανίας.
Ο αγώνας:

Αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους εμφανίστηκαν οι Φινλανδοί κόντρα στην Κροατία, οι οποίοι μάλιστα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 26-25! Η Φινλανδία, πάντως δεν σταμάτησε εκεί και ανέβασε την διαφορά ακόμα περισσότερο (31-42) για να την μαζέψουν όμως οι Κροάτες λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (41-43).

Στην τρίτη περίοδο, όμως η Κροατία με επιμέρους σκορ 19-13 κατάφερε να περάσει μπροστά και να κλείσει το δεκάλεπτο με 60-56. Στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, όμως ο Μάρκοτα με σουτ τριών πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 79-75 και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Κροατών, οι οποίοι κέρδισαν τελικά με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 41-43, 60-56, 84-79.

Κροατία (Βράνκοβιτς): Τόμιτς 14, Άντριτς 6, Πόποβιτς 12(1), Μπογκντάνοβιτς 27(6), Στίπτσεβιτς 3, Τόμας 2, Ντρέιπερ, Σίμον 4, Μάρκοτα 11(1), Ζόριτς 5, Μπάρατς.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο6 (2), Νίκιλα 2, Μουούρινεν 7(1), Χαφ 11(2), Λι 7, Σαλίν 13(3), Κότι 6, Κόπονεν 14(2), Μακαλάινεν, Μότολα 3, Ρανίνκο 10(1).

Πηγή:Sport24