//

Πανθρακικός - Καλλονή: "Καθάρισε" με Μίνγκα (1-0)

Με σκόρερ τον Μίνγκα στο 49', ο Πανθρακικός νίκησε 1-0 την Καλλονή και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα. Οι ...

Με σκόρερ τον Μίνγκα στο 49', ο Πανθρακικός νίκησε 1-0 την Καλλονή και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα. Οι "πράσινοι" ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και απειλήθηκαν ελάχιστα από την ομάδα της Μυτιλήνης. Μάλιστα, πέρα από το γκολ είχαν και ευκαιρίες με τους Κοντογουλίδη (18', 41', 43'), Μπαϊκαρά (40'), Σίμωση (43'), Πόνσε (60') και Μπαϊκαρά (78'). Η Καλλονή, η οποία έπαιξε ανορθόδοξα, απείλησε μόνο με τον Τζιωρτζιόπουλο στο 42', ενώ διαμαρτύρεται για πέναλτι του Λιαπάκη στον Μανούσο στο 43'.
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σικαλιάς, Στάθης, Χρήστου, Σαρακατσάνος, Μακρυδημήτρης, Μουνάφο, Λιαπάκης, Μίνγκας, Μπαϊκαρά (90' Βαγγελόπουλος), Κοντογουλίδης (79' Σουλτανίδης), Σίμωσης (59' Πόνσε).
ΚΑΛΛΟΝΗ: Σουλογάνης, Μανούσος, Μανουσάκης (77' Μακρίδης), Τραορέ, Τριανταφύλλου, Κριπιντίρης, Τζιωρτζιόπουλος (90' Θέος), Γάλας, Καρακώστας, Γκοϊανίρα, Λεοζίνιο (67' Βλαστέλλης).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λιαχούδης (Μακεδονίας).
ΓΚΟΛ: 1-0: Μίνγκας (49'). Με σουτ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λιαπάκης (61') / Μανούσος (52'), Κριπιντίρης (65'), Βλαστέλλης (80').
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -
ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Κομοτηνής.

Γκολ και φάσεις

18' Ο Στάθης σεντράρει και βρίσκει μόνο αφύλαχτο τον Κοντογουλίδη, αλλά ο Σουλογάνης μπλοκάρει την κεφαλιά του
40' Ο Μπαϊκαρά εκμεταλλεύτεται την σέντρα του Στάθη και τα... κενά στην άμυνα της Καλλονής, αλλά το πλασέ που επιχειρεί δεν είναι εύστοχο
41' Ο Κοντογουλίδης πλασάρει τον Σουλογάνη μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και περνάει άουτ
42' Δυνατό και μακρινό σουτ του Τζιωρτζιόπουλου, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ
43' Κεφαλιά του Κοντογουλίδη, η μπάλα άουτ
43' Ο Μανούσος ανατρέπεται από τον Λιαπάκη, αλλά ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι
43' Ο Σίμωσης επιχειρεί το σουτ, αλλά είναι χλυαρό και μπλοκάρει εύκολα ο Σουλογάνης

49' 1-0 Ο Μπαϊκαρά κάνει ωραία ατομική ενέργεια, σεντράρει παράλληλα για τον Μίνγκα, ο οποίος με προβολή ανοίγει το σκορ για τον Πανθρακικό
60' Σουτ του Πόνσε καταλήγει άουτ
78' Ο Κοντογουλίδης γυρίζει στον Μπαϊκαρά, αλλά ο Γάλας κόβει την τελευταία στιγμή