//

Δεν… «πέταξε» ο Δικέφαλος

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Κίμκι και μένοντας «μέσα» στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ηττήθηκε με 71-62 στην Πυλαία στην 3 ...

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Κίμκι και μένοντας «μέσα» στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ηττήθηκε με 71-62 στην Πυλαία στην 3η αγωνιστική του Eurocup.

Μπορεί η Κίμκι να μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι πηγαίνοντας γρήγορα σε ένα 4-0 όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε άμεσα τον ρυθμό του και τρέχοντας ένα σερί 7-0, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με το 9-6 στο 6ο λεπτό. Με «όπλο» του την καλή άμυνα και τους Γκόρι και Ντικούδη να είναι οι βασικές λύσεις στην επίθεση, ο Δικέφαλος έφτασε και στο +5(13-8) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το 13-11.

Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν τη διαφορά μέχρι και το 22ο λεπτό γιατί κάπου εκεί οι Ρώσοι άρχισαν να «ξυπνάνε», με αποτέλεσμα να περάσουν και πάλι μπροστά με 21-22. Στη συνέχεια, η Κίμκι με τον Κουίν να έχει φτάσει ήδη τους 12 πόντους και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ και τρέχοντας ένα σερί 12-0, άρχισε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας πήγε σε διψήφιο νούμερο με το 19-30 στο 17ο λεπτό. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησαν να «μαζέψουν» την διαφορά όμως η ρωσική ομάδα ήλεγχε το παιχνίδι και με τον Κουίν να είναι ασταμάτητος, διατήρησε το προβάδισμα κοντά στο +10 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΟΚ καθώς η Κίμκι προηγούνταν με 30-42.

Αντεπίθεση χωρίς διάρκεια…

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, καθώς η Κίμκι δεν άργησε να φτάσει και στο +15(35-50) στο 24ο λεπτό. Ωστόσο στη συνέχεια, με τον Κουίν να είναι στον πάγκο και με την ρωσική ομάδα να μένει τρία λεπτά χωρίς σκορ, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 11 όμως την ίδια ώρα ο Δήμος Ντικούδης φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ. Με τον Καλαμπόκη να «ανεβάζει» στροφές, ο Δικέφαλος προσπαθώντας για την αντεπίθεση, «έριξε» την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 44-52 στο 28’ και στο 48-54 ένα λεπτό αργότερα όμως το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Μόνια με τρίποντο να σημειώνει το 50-59.

Η αντεπίθεση του Δικεφάλου δεν είχε και συνέχεια, καθώς οι Ρώσοι έφτασαν και πάλι στο +15(50-65) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ωστόσο με τον Καλαμπάκα να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους με το που πάτησε στο παρκέ, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 8(57-65) αλλά με τους Γκόρι και Καλαμπόκη να είναι… μόνοι, τον Ντικούδη φορτωμένο με τέσσερα φάουλ και με την απουσία του Ράιτ να είναι κάτι περισσότερο από εμφανής, ο ΠΑΟΚ δεν είχε τις δυνάμεις απέναντι στην Κίμκι. Με το σκορ να είναι στο +12 στο 38' ουσιαστικά όλα είχαν τελειώσει παρόλο που ο Δικέφαλος έκανε την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας στους . Τελικά το φινάλε γράφτηκε με το ταμπλό στην Πυλαία να γράφει 71-62 για την Κίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 30-42, 50-59, 62-71

ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Γκίτενς 10, Στίγκερς 5, Γκόρι 11, Ντικούδης 7, Γιαννακίδης 3, Καλαμπόκης 18, Καλλές 3, Καλαμπάκας 5, Αράπης, Τσακαλέρης, Αμπαράς.

Κίμκι(Κουρτινάϊτις): Φριτζόν 8, Βάλτσεβ 6, Λόνκαρ 20, Κουίν 19, Μόνια 10, Κελάτι, Μοζγκόβ 2, Πλάνινιτς 4, Νίλσεν 2.