//

Συνέτριψε 4-1 τη Μαρσέιγ η Βαλενσιέν

Φοβερη η Βαλανσιέν, που συνέτριψε 4-1 τη Μαρσέιγ για την 7η αγωνιστική του Championnat.    βάζοντας έτσι τέλος στο απόλυτο των νικών της ...

Φοβερη η Βαλανσιέν, που συνέτριψε 4-1 τη Μαρσέιγ για την 7η αγωνιστική του Championnat.

βάζοντας έτσι τέλος στο απόλυτο των νικών της  Μαρσέιγ
Οι γηπεδούχοι ήταν τρομεροι στο πρώτο μέρος καταφέρνοντας στο ημίχρονο να προηγούνται με 3-0 χάρη σε τέρματα των Ντανίκ (6’), Λε Ταλέκ (34’) και Καντίρ (39’).

Μάλιστα ο δεύτερος χτύπησε εκ νέου στο 63ο λεπτό, κάνοντας το σκορ 4-0, για να έρθει στης καθυστερήσεις ο Τζόρνταν Αγιού να σημειώσει το γκολ της… τιμής για τη Μαρσέιγ.

Βαλενσιέν: Πενετό, Ματέρ, Ισιμά-Μιρέν, Ζιλ, Νερί, Ντουκουρτιό, Κάρλος Σάντσες, Καντίρ, Ντοσεβί (74' Σεζ), Ντανίκ (83' Μπονγκ), Λε Ταλέκ (85' Αμπουμπακάρ).

Μαρσέιγ: Μανταντά, Καμπορέ, Ν'Κουλού, Μορέλ, Αμπντουλά, Μπενουά Σεϊρού (55' Ρεμί), Βαλμπουενά, Αμαλφιτανό, Αντρέ Αγιού (64' Τζόρνταν Αγιού), Ζινιάκ (80' Ρασπεντινό).

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Ρεν - Λιλ 2-0 (64' Φερέ / 75' Αλεσαντρινί)

Σάββατο
Παρί Σεν-Ζερμέν - Σοσό 2-0 (11' και 33' Γκαμεϊρό)
Αζαξιό - Μπρεστ 1-0 (57' Μοστεφά)
Νανσί - Μονπελιέ 0-2 (67' Μπελχαντά, 90' Καμαρά)
Τρουά - Τουλούζ 0-2 (65' Μπεν Γεντέρ, 74' Ριβιέρ)
Εβιάν - Λοριάν 1-1 (8' Κελιφά / 86' Σουνού)
Νις - Μπαστιά 2-2 (32' Σβίτανιτς, 58' Σιβέγι / 42' Ροτέν, 71' Μοντέστ)

Κυριακή
Βαλενσιέν - Μαρσέιγ 4-1 (16' Ντανίκ, 34' και 63' Λε Ταλέκ, 39' Καντίρ / 92' Τζόρνταν Αγιού)
Σεντ-Ετιέν - Ρεμς (18:00)
Λιόν - Μπορντό (22:00)