//

Breaking News:

latest

Νίκη εξάδας για τον Άρη, ολοταχώς για Α2 η Καβάλα

Μεγάλη νίκη για την είσοδό του στην εξάδα πέτυχε ο Άρης που επικράτησε της Καβάλας με 80-79 στο Αλεξάνδρειο. Ολοταχώς για την Α2 η ομάδα...

Μεγάλη νίκη για την είσοδό του στην εξάδα πέτυχε ο Άρης που επικράτησε της Καβάλας με 80-79 στο Αλεξάνδρειο. Ολοταχώς για την Α2 η ομάδα της Μακεδονίας.

Πολύ δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι η Καβάλα που ξεκίνησε με ένα 10-0 ενώ από την άλλη ο Άρης χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα λεπτά αγώνα για να μπει στο σκορ. Η ομάδα της Μακεδονίας ήταν σε καλή μέρα σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι «μάζεψαν» τη διαφορά με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και το 15-18.

Στη δεύτερη περίοδο με τον Πάσαλιτς να αναλαμβάνει δράση ο Άρης ανέβασε στροφές και μάλιστα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με το 30-28 στο 16ο λεπτό. Έκτοτε, οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς τη «σκυτάλη» στο σκορ ενώ χάρη στους Βεργίνη και Βεζένκοφ ο Άρης δεν επέτρεψε στην Καβάλα να ξεφύγει, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο ημίχρονο μόλις με έναν πόντο (40-41).

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, μπαίνοντας με ένα σερί 10-0 η Καβάλα πήγε σε διψήφια διαφορά στα μισά της περιόδου όμως δεν κατάφερε να το διατηρήσει καθώς ο Άρης απάντησε με ένα σερί 12-0 και έτσι βρέθηκε να είναι μπροστά με 56-54 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Με «όπλο» του την καλή άμυνα ο Άρης διατήρησε μια μικρή διαφορά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +8 με το 74-66. Ωστόσο, η Καβάλα δεν παραδόθηκε και το πάλεψε ως το τέλος μειώνοντας σε 75-73 αλλά ο Ασημακόπουλος με τρίποντο «καθάρισε» τη νίκη για τους «κίτρινους» οι οποίοι πανηγύρισαν τελικά με το ταμπλό στο Αλεξάνδρειο να γράφει 80-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-41, 56-54, 80-79

Άρης (Αγγέλου): Βεργίνης 14, Πελεκάνος 10, Ασημακόπουλος 16, Μποχωρίδης Λ., Χαρίσης 2, Σαρικόπουλος 4, Πάσαλιτης 8, Βεζένκοφ 12, Τσιάρας 4, Καραποστόλου 7, Μούρτος, Δήμας 3.

Καβάλα (Αλεξανδρής):  Άρμπετ 17, Καλαμπάκας 4, Μανωλόπουλος 2, Ταϊρού 2, Μίτροβιτς 3, Κρστέβσκι 8, Κόλεμαν 21, Ατσαρά 5, Μιλόσεβιτς 9, Δεμερτζής 8, Στυλιανού.

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα