//

Πέρασε και από τα Ιλίσια ο ΚΑΟΔ, συνεχίζεται το «θρίλερ» παραμονής για τον Ηλυσιακό

Μπορεί ο Ηλυσιακός να είχε τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως ο ΚΑΟΔ ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη με 76-74. Δυσκόλεψε επι...

Μπορεί ο Ηλυσιακός να είχε τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως ο ΚΑΟΔ ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη με 76-74. Δυσκόλεψε επικίνδυνα η παραμονή στην Α1 για την ομάδα των Ιλισίων.

Αν και ο ΚΑΟΔ να ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα σερί 5-0 όμως ο Ηλυσιακός βρήκε αμέσως ρυθμό με αποτέλεσμα ο αγώνας να είναι ντέρμπι από το ξεκίνημά του. Οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς τη «σκυτάλη» στο σκορ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο 16-16.

Μέχρι και το 13ο λεπτό και το 24-24 το σκορ άλλαζε χέρια όμως από κει και μετά με «όπλο» του την άμυνα ο Ηλυσιακός έχτισε μια μικρή διαφορά που έφτασε και στο +6(32-26). Ο ΚΑΟΔ δεν τα παράτησε και μείωσε στον πόντο όμως η ομάδα των Ιλισίων διατήρησε τα ηνία και στη λήξη του ημιχρόνου ήταν και πάλι στο +6 με το 43-37.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Ηλυσιακός πάτησε «γκάζι» και εκμεταλλευόμενος το μπλακ άουτ του ΚΑΟΔ πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 58-48 ενώ «άγγιξε» και το +12(60-58). Όμως, οι Δραμινοί δεν παραδόθηκαν και χάρη στους Ιωάννου και Ράντοβιτς απάντησε με ένα σερί 7-0 και μείωσε σε 60-55 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στη τελευταία περίοδο καθώς το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια με το σκορ να είναι ενδεικτικά στο 68-68 στο 37ο λεπτό. Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με μια μικρή διαφορά (72-75 στα 10''), οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο με το 74-75 όμως οι Δραμινοί διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος και πήραν τελικά τη νίκη με το 76-74 και ο Ηλυσιακός πλέον χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι για 30 λεπτά, είναι ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-37, 60-55, 74-76