//

Έκοψε τα «φτερά» του Περιστερίου το Ρέθυμνο

Τρέχοντας με… 101 και κάνοντας επίδειξη δύναμης το Ρέθυμνο «διέλυσε» τις ελπίδες του Περιστερίου για την παραμονή στην Α1 επικρατώντας μ...

Τρέχοντας με… 101 και κάνοντας επίδειξη δύναμης το Ρέθυμνο «διέλυσε» τις ελπίδες του Περιστερίου για την παραμονή στην Α1 επικρατώντας με 101-76. «Μάχη» με τον Ηλυσιακό θα δώσει η ομάδα των δυτικών προαστίων για την παραμονή.

Οι Κρητικοί μπήκαν «φουριόζοι» από το ξεκίνημα του αγώνα και έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Χάρη στα συνηθισμένα τους «όπλα» την καλή άμυνα και τα τρίποντα δηλαδή πήραν από νωρίς μια διαφορά που στο 9ο λεπτό ήταν στο +12(24-11) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 24-13.

Την ίδια ώρα που στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και ήταν ιδιαίτερα άστοχο από την περιφέρεια, το Ρέθυμνο πάτησε «γκάζι» και με ηγέτη τον Χορν βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 43-26.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος του καθώς οι Κρητικοί εκμεταλλευόμενοι την κακή εμφάνιση του Περιστερίου διατήρησαν με άνεση τον έλεγχο του αγώνα και μαζί ένα προβάδισμα ασφαλείας. Έτσι στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο ΑΓΟΡ ήταν μπροστά με 69-52 και ουσιαστικά είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Στη τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε κάτι και μάλιστα μπαίνοντας το Ρέθυμνο με ένα σερί 11-0 το Περιστέρι ήταν ανίκανο να αντιδράσει. Με χαρακτηριστική άνεση λοιπόν, οι Κρητικοί πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 101-76 και πλέον το Περιστέρι θα δώσει την τελική του «μάχη» για την παραμονή στην Α1 στο παιχνίδι με τον Ηλυσιακό.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 43-26, 69-52, 101-76

Ρέθυμνο(Γιαπλές): Καλλινικίδης, Κόμματος 11, Κάρτερ 17, Πέτγουεϊ 9, Αγγελόπουλος 2, Τσαρούχας 9, Προύιτ 16,  Χορν 17, Λάτοβιτς 5, Τσόχλας 3, Ζησόπουλος 7, Ντούβνιακ 5.