//

«Πλήρωσε» τα λάθη του ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα, τα λάθη αλλά και την αστοχία του στο τέλος και ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 56-63 στ...

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα, τα λάθη αλλά και την αστοχία του στο τέλος και ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 56-63 στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας. Πλέον, οι Ισπανοί παραμένουν στην κορυφή και ο Εξάστερος στη δεύτερη θέση του ομίλου στην οποία ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό και την Αρμάνι Μιλάνο.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Μπαρτσελόνα που εξαιτίας των προβλημάτων του Παναθηναϊκού κάτω από το καλάθι προηγήθηκε με 2-10 στο πρώτο τετράλεπτο και 4-15 στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» άρχισαν να ανεβάζουν «στροφές» και με ένα σερί 7-0 αρχικά μείωσαν στους 4(11-15) ενώ λίγο αργότερα με ένα επιμέρους 19-7 μάζεψαν τη διαφορά και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με το 23-22 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 23-24.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και ενώ τα προβλήματα του Παναθηναϊκού συνεχίζονταν η Μπαρτσελόνα εξακολούθησε να έχει τα ηνία και μάλιστα μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 11-0 έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με το 23-34 στο 13ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Εξάστερος μείωσε στους 7 όμως τα προβλήματα στην άμυνα συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας που «άγγιξε» και το +13(29-42) ενώ με ένα επιμέρους σκορ 9-20 στην περίοδο στο ημίχρονο ήταν μπροστά με το 32-44.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός μπαίνοντας πιο μαχητικός και βελτιωμένος στην άμυνα και εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι οι Ισπανοί έμειναν τρία λεπτά χωρίς σκορ μείωσε σε 39-44 στο 23ο λεπτό. Με τους Φώτση, Λάσμε και Διαμαντίδη να κάνουν πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση ο Εξάστερος παρέμεινε σε επαφή με το σκορ και ωστόσο η Μπαρτσελόνα διατήρησε τα ηνία και το προβάδισμα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το 47-52.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Διαμαντίδης έριξε τη διαφορά στους 4(51-55), ο Ματσιούλις διατήρησε τον Παναθηναϊκό σε επαφή με το σκορ με το 54-59 στο 34’ ωστόσο παρόλο που οι «πράσινοι» είχαν «εξαφανίσει» τον Ναβάρο οι ψηλοί των Καταλανών διατήρησαν τα ηνία για την Μπαρτσελόνα. Ο Εξάστερος που δεν είχε την τύχη με το μέρος του καθώς τρία συνεχόμενα σουτ στο τελευταίο δίλεπτο έπεσαν στο… κενό εξακολούθησε να το παλεύει ως το τέλος με το σκορ να παραμένει στο 56-62 για ενάμιση λεπτό. Ο Ναβάρο με βολή έκανε το 56-63 και με αυτό το σκορ η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη και παρέμεινε αήττητη στον όμιλο του TOP 16 της Ευρωλίγκας και ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 3-2 και πλέον ισοβαθμεί με την Αρμάνι Μιλάνο και τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 32-44, 47-52, 56-63

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Διαμαντίδης 13, Φώτσης 9, Μπράμος 5, Κάρι 3, Γκιστ, Λάσμε 13, Ματσιούλις 11, Ούκιτς 2, Μπατίστ, Μαυροκεφαλίδης.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ναβάρο 1, Σάδα 4, Παπανικολάου 14, Λόρμπεκ 7, Χουέρτας 17, Ντόρσεϊ 4, Τόμιτς 4, Νάχμπαρ 5, Όλεσον 5, Αρμπίνες 2.

* Κατάμεστο ήταν το ΟΑΚΑ καθώς 18.000 φίλαθλοι του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων και για άλλη μια φορά έδωσαν βροντερό παρών.