//

Γλίτωσε το «έμφραγμα» ο Ολυμπιακός

Τον… χάρο με τα μάτια του είδε ο Ολυμπιακός καθώς χρειάστηκε τη βοήθεια της παράτασης για να φύγει από την Λιθουανία με τη νίκη με 85-...

Τον… χάρο με τα μάτια του είδε ο Ολυμπιακός καθώς χρειάστηκε τη βοήθεια της παράτασης για να φύγει από την Λιθουανία με τη νίκη με 85-81(κ.α. 76-76) επί της Νεπτούνας για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Σπανούλη σταμάτησε στους 34 πόντους.

Αν και «ίδρωσαν» ιδιαίτερα εξαιτίας της μέτριας εμφάνισής τους ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» χάρη και στον Βασίλη Σπανούλη που ήταν σε πολύ μεγάλη μέρα γλίτωσαν τη γκέλα και παρέμειναν αήττητοι μετά και την 3η αγωνιστική στη διοργάνωση.

Ο αγώνας…

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά το παιχνίδι και εξαιτίας των πολλών λαθών του και της κακής του άμυνα, οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς τη «σκυτάλη» στο σκορ. Μάλιστα στο 6ο λεπτό η Νεπτούνας προηγήθηκε με 12-9 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 15-17 για τους Πειραιώτες.

Οι παρατηρήσεις του Τόμιτς έπιασαν τόπο στη δεύτερη περίοδο καθώς βελτιώνοντας την άμυνά τους και μπαίνοντας με ένα σερί 7-0 οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 17-27 στο 13ο λεπτό. Οι Λιθουανοί δεν τα παράτησαν και με ένα σερί 5-0 μείωσαν στους 5(26-31) στο 17’ όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 30-38.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, η Νεπτούνας με νέα αντεπίθεση μπήκε στην τρίτη περίοδο με ένα σερί 7-0 και μείωσε στον πόντο(37-38) και έκτοτε το παιχνίδι ήταν και πάλι ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +7(39-46) στο 24ο λεπτό όμως οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά μετά από πολύ ώρα. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν ξανά στο +4 όμως ενδεικτικό του ντέρμπι ήταν το ισόπαλο 55-55 με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο μετά από νέα λάθη του Ολυμπιακού, οι Λιθουανοί ξέφυγαν με 63-58 στο 33ο λεπτό. Με τον Σλούκα να συνεχίζει την καλή του εμφάνιση οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο(63-62) όμως οι Λιθουανοί παίρνοντας μεγάλη βοήθεια και από τους φιλάθλους τους διατήρησαν τα ηνία και ένα μικρό προβάδισμα που στο τρία λεπτά πριν τη λήξη ήταν στο +5(72-67). Ο Σπανούλης που ήταν σε μεγάλη μέρα με τρίποντα ισοφάρισε σε 72-72 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ενώ έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρολεύκους» με το 74-76 στα 45’’. Οι Λιθουανοί έκαναν λάθος όμως στη συνέχεια πήραν το ριμπάουντ και ο  Ζαβάσκας ισοφάρισε στα 18,2 ‘’, ο Ολυμπιακός δεν αξιοποίησε την επίθεση και με το 76-76 ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στον επιπλέον χρόνο καθώς οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά. Ο Ολυμπιακός ήταν στο +3(79-82), η Νεπτούνας πλησίασε όμως ο Σακούρ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και με μια βολή έκανε το 81-82 στα 7’’. Αντίθετα, ο Πέτγουεϊ με δύο βολές έδωσε μεγάλη «ανάσα» στους «ερυθρόλευκους» με το 81-84 στα 4’’, οι Λιθουανοί έχασαν την επίθεση και ο Σλούκας με μια βολή έγραψε το τελικό 85-81 με το οποίο ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το 3 στα 3 στη φάση των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 81-85 (κ.α. 76-76)

Νέπτουνας (Μακσβάϊτις): Μαζέικα 11, Ντίμσα 5, Γκάϊλιους 16, Γκάλντικας 13, Βουτκεβίτσιους 5, Βασίλιους, Ζάβασκας 14, Σακούρ 13, Σίνιτσα, Γκιρντζιάουνας 4,

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Σπανούλης 34, Πέτγουεϊ 9, Σλούκας 13, Μάντζαρης, Ντάνστον 10, Χάντερ, Αγραβάνης 6, Λοτζέσκι 10, Λαφαγιέτ 3, Καββαδάς.